Günümüz motivasyon unsurlarının insan kaynakları yönetimindeki etkinliği üzerine bir araştırma
A research on the effectiveness of the continuous motivation functions in human resources management
- Tez No: 468410
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KOVANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Motivasyon konusu 19. Yüzyıldan günümüze kadar araştırılmış, farklı teoriler geliştirilmiş ve çeşitli deneyler yapılarak insanların motivasyonunun nasıl sağlanacağı konusunda net bir karara varılamamıştır. Çünkü insan ihtiyaçları ve onları etkileyen unsurlar farklıdır. İnsan kaynakları yönetimi bu noktada insanı yakından takip ederek, ihtiyaçlarını belirleyip onları motive eden unsurları ön plana çıkartarak farklı uygulamalar ile motivasyonlarını arttırmaktadır. Bu çalışmada motivasyon konusu ve insan kaynakları yönetimi kavramsal olarak ele alınmıştır. İstanbul ili içinde farklı sektörlerde iş görenler üzerinde anket çalışması yapılarak veri tabanı oluşturulmuştur. Veri tabanından elde edilen bilgiler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Anket çalışmasına katılan insanların motivasyonunu arttıran unsurların neler olduğu, bu unsurların insan kaynakları yönetiminde ki etkisi ve önemi açıklanmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda motivasyon konusunun insan kaynakları yönetiminin en önem verdiği konu olduğu anlaşılmıştır. İnsanların ihtiyaçlarının, demografik özelliklerinin, toplumsal ve sosyal konumlarının farklı olması sebebiyle iş görenlerden yüksek performans elde edebilmek adına bu ihtiyaç ve özellikler göz önünde bulundurularak farklı motivasyon unsurları uygulanabilir sonucuna ulaşılmış, yüksek lisans tezi olarak rapor haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The theme of motivation has been researched from the 19th century to the present day, and different theories have been developed and various experiments have been carried out to make a clear decision on how to motivate people. Because human needs and the factors that affect them are different. In this point, the human resources management closely follows the human, determines the needs and motivates the elements that motivate them with different applications. In this study, the concept of motivation and human resources management are conceptually discussed. A database was created by conducting a survey study on people who work in different sectors within the province of Istanbul. Data obtained from the database were analyzed by SPSS program. What are the factors that increase the motivation of the people participating in the questionnaire, the effect of these elements in the management of human resources and the precaution are explained. As a result of the work done, it has been understood that the issue of motivation is the most important issue of human resources management. Since the needs, demographics, social and social conditions of people are different, different motivational elements have been reached as a possible result and given as graduate thesis considering these needs and characteristics in order to obtain high performance from those who work.