Primipar gebelerde prenatal bağlanma stilleri, prenatal distres düzeyi ve yaşam kalitesi ilişkisinin incelenmesi: Bir özel hastane örneği
Examination of prenatal attachment styles, prenatal distress levels and quality of life relationships in primiparous pregnancies: An example of a private hospital
- Tez No: 468412
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL SELCEN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bağlanma tanım olarak bebeğin başına gelebilecek tüm tehlikelerden korunmak için annesine fiziksel yakınlık sağlama çalışmasıdır. Gebelik ise kadınların hayatında önemli ve oldukça hızlı biyolojik, psiko-sosyal değişimlerin yaşandığı, anne adayının doğum öncesi geçirmiş olduğu evre ayrıca kaygı ve stres oluşturabilecek birçok etkenle karşılaşma riskinin yüksek olduğu bir dönemdir. Bu çalışmada primipar gebelerin düşünce, duygu ve durumlarını içeren prenatal bağlanma stillerinin, prenatal distres düzeyi ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya bir özel hastanenin kadın-doğum polikliniğinde takipte olan 150 primipar gebe katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Gebe Bilgi Formu, Prenatal Bağlanma Envanteri, Prenatal Distres Ölçeği(Revize Versiyonu), Yaşam Kalitesi Formu kullanılmıştır. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; herhangi bir işte çalışan gebelerin herhangi bir işte çalışmayan gebelere göre prental distres düzeylerinin daha yüksek olduğu, herhangi bir işte çalışmayan gebelerin herhangi bir işte çalışan gebelere göre yaşamsallık düzeylerinin daha yüksek olduğu, gebeliklerini isteyen gebelerin gebeliklerini istemeyen gebelere göre prenatal bağlanma ve genel sağlık algısı düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Gebe kadınların prenatal bağlanma ile prenatal distres düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Aynı şekilde prenatal bağlanma ile yaşam kalitesi alt ölçeklerinden fiziksel fonksiyon, fiziksel rol, ağrı, genel sağlık algısı, yaşamsallık, sosyal fonksiyon, mental rol ve mental sağlık ölçeklerinin puanları arasında anlamlı bir ilişki belirlenememiştir. Gebelerin prenatal distres düzeyleri ile yaşam kalitesi alt ölçeklerinden fiziksel fonksiyon, fiziksel rol, genel sağlık algısı, yaşamsallık ve sosyal fonksiyon düzeyleri arasında negatif korelasyon bulunmaktadır. Gebelik dönemi ve gebelik sonrası dönem için kadınlara verilecek eğitim, danışmanlık ve psikolojik destek programlarının hazırlanması ve bu programlara, prenatal distresin kısa ve uzun vadeli olumsuz sonuçları göz önüne alınarak, yaşam kalitesini arttırmaya ve prenatal distres düzeyini azaltmaya yönelik çalışmaların da dâhil edilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Attachment is a baby's effort to have physical intimacy to her mother to protect herself from all dangers that she can come across. Pregnancy is a period which has different phases such as the fast and crucial changes of pregnant's biological and phsyo-social mood and also this is a kind of phase that can cause anxiety and stress before the birth. The aim of this research was to investigate the relationship between the prenatal distress level, prenatal attachment and quality of life. 150 primiparous pregnant women who were in routine follow-up in a private hospital participated in the study. In order to gather information about themselves, participants were given the Pregnant Information Form, Prenatal Attachment Inventory, Prenatal Distress Questionnaire (Revised Version), Quality of life Questionnaire (SF-36). According to sociodemographic features, prenatal distress was significantly higher in pregnant women who were employed compared to those who were not employed and vitality scores of pregnant women who were not employed were higher than those who were working in a job. Compared to women with unwanted pregnancies, women with wanted pregnancies had significantly higher scores on Prenatal Attachment Inventory and perception of general health scores in Quality of Life Questionnaire. There was no significant correlation between prenatal attachment and prenatal distress levels. No significant correlation was found between prenatal attachment and any subscale of the Quality of Life Questionnaire. There was a significant negative correlation between prenatal distress and physical function, physical role, perception of general health, vitality and social function subscales of the Quality of Life Questionnaire. Implementation of prenatal and postnatal education, counseling and support programs could be considered and by taking into account, the short and long-term negative consequences of prenatal distress, special emphasis should be given to decreasing prenatal distress and increasing quality of life in these programs.