Yaklaşık 5 yıldır evli olan bireyler ile 5 yıldan fazla bir süredir evli olan bireylerin evlilik uyumları ile cinsel doyumlarının incelenmesi
The study of the level of marital adjustment and sexual satisfaction of individuals who have been married for almost five years and more than five years
  1. Tez No: 468411
  2. Yazar: ECE YALAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; 5 yıldır evli olan bireyler ile 5 yıldan fazla bir süredir evli olan bireylerin evlilik uyumları ile cinsel doyumlarının incelenmesidir. Çalışmaya 100 kadın ve 100 erkek olmak üzere toplam 200 kişi alınmıştır.Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Evlilik Uyumu Ölçeği ve Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın neticesinde evlilik süresinin artışı ile evlilik uyumu arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Yaklaşık beş senedir evli olan bireylere oranla beş yıldan fazla süredir evli olan bireylerin evlilik uyumunun daha yüksek olduğu, yaş ve cinsiyet farkında göre de bu durumun değiştiği görülmüştür. Zira beş seneden uzun süredir evli olan erkeklerin, beş seneden uzun süredir evli olan kadınlara oranla evlilik uyumu yüksek çıkarken, yaşlar artış gösterdikçe de evlilik uyumu düzeyin de artış olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca hem yaklaşık beş yıldır evli olan bireylerin hem de beş yıldan uzun bir süredir evli olan bireylerin evlilik uyumu seviyesi arttıkça cinsel doyum düzeyinin de paralel bir biçimde artış gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to analyze the level of marital adjustment and sexual satisfaction of the individuals who have been married for almost five years and more than five years. There are 100 female and 100 male participants in the study. Personal Information Form, Marital Adjustment Scale and Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale were used in order to gather the relevant data. Result of the study indicates that there is a positive correlation between the length of the marriage and marital adjustment. The individuals who have been married more than 5 years shows higher level of marital adjustment than the individuals who have been married almost 5 years however age and gender difference have complimentary effects to the result. Males who have been married more than 5 years indicate better level of marital adjustment compared to the females who are in the same situation furthermore, increase in the level of age groups show higher level of marital adjustment between the couples as well. Finally, for both group of couples, high level of marital adjustment increases the level of sexual satisfaction.