Madde bağımlılığı ve manevi destek
Drug abuse and spiritual support
  1. Tez No: 468425
  2. Yazar: HABİBULLAH AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRETTİN KESGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Maddenin kötüye kullanımı çağdaş toplumun ciddi sorunlarından biridir. Toplumun ve bireyin sağlığı için etkili tedavi ve rehabilitasyon programlarının varlığı gereklidir. Madde bağımlılığı tedavisi ile birlikte uygulanan tıbbi rehabilitasyon ve sosyal rehabilitasyon uygulamaları, sağlıklı sonuçlar alınması için oldukça etkilidir. Son zamanlarda bu iki yöntemle birlikte manevi destek yaklaşımları da bu süreçte uygulanmaktadır. Tez çalışmasının amacı madde bağımlılığından uzaklaşmada manevi desteğin rolünü değerlendirmektir. Örnek olay çalışması bu tezin araştırma yöntemidir. Verileri toplamak için nitel araştırma yöntemlerinden biri olan mülakat ve gözlem tekniği seçilmiştir. Bu çalışmada öncelikle madde bağımlılarının yaygın olarak kullandıkları maddelere ve etkilerine yer verilmiştir. Sonrasında madde bağımlıları için Türkiye'de nasıl bir tedavi ve rehabilitasyon programının uygulandığına değinilmiştir. Madde bağımlılığından uzaklaşmada manevi destek değerlendirilmiştir. Son olarak sivil toplum kuruluşlarının gönüllü manevi destek uygulamalarına yer verilmiştir. Bu kapsamda bir dernek örnek olay olarak seçilmiştir. Ortaya çıkan veriler Bilişsel Davranışçı Psikoterapi Yaklaşımıyla Bütünleştirilmiş Dini Danışmanlık Modelinin yardımıyla temalar halinde sunulmuştur. Sonuç olarak bağımlı bireyin maddeden uzaklaşmasında manevi destek, iyileşme sürecini etkileyen bir boyuttur. Dini inancın ve maneviyatın madde bağımlılığından uzaklaşmada destekleyici faktörler olduğu söylenebilir. Manevi destek ile birlikte sosyal aktivitelerin uygulanması daha sağlıklı sonuçların elde edilmesini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Substance abuse is one of the serious problems of contemporary society. It must be effective treathment and rehabilitation schdule for welfare sociaty and healty person. Medical rehabilitation and social rehabilitation with drug addiction treatment is very effective for obtaining good results. Recently spiritual support approaches with these two methods are also applied in this process. The purpose of thesis study is evaulation role of spiritual care in relieving substance dependence. Case study is the research method of this thesis. Interview and observation technique, one of the qualitative research methods, was selected for collecting data. In this study, the substances and their effects which are commonly used by substance addicts are mentioned. Later, it was mentioned how a treatment and rehabilitation program is implemented for the addicts in Turkey. Spiritual support has been assessed in mediation from substance abuse. Finally, volunteer spiritual support was given to non-governmental organizations. In this context, an association was chosen as the case study. The resulting data were presented in theme with the help of Integrated Religious Counseling Model with Cognitive Behavioral Psychotherapy Approach. As a result, spiritual support is a dimension that affects the process of healing when the dependent person moves away from the drug. It can be said that these factors are supporting factors in separating religious belief and spirituality from substance dependence. It can be said that these factors are supporting factors in separating religious belief and spirituality from substance dependence.