Türkiye'de 1990'dan günümüze genç işsizliğini etkileyen faktörlerin ekonometrik analizi
An econometric analysis of the factors effective on youth unemployment in Turkey from 1990 to the present
  1. Tez No: 468435
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Econometrics, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Genç işsizlik sorunu, günümüzde tüm ülkelerin ekonomik, sosyal ve toplumsal sorunları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Dünyada olduğu gibi Türkiye'deki genç işsizliği, küreselleşmenin oluşturduğu etkiyle birlikte 1990 yılından itibaren hızlı bir şekilde artmıştır. Türkiye'de nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan gençlerin işsizlik sorununun çözülmediği takdirde bu sorunun uzun vadede ciddi sorunlar ortaya çıkartacağı açıktır. Genç işsizliğinin, Türkiye'de son 15 yılda yaşanan ekonomik ilerlemelere rağmen artış göstermesi genç işsizliğinin azaltılmasının sadece ekonomik büyümeye bağlı olmadığını göstermiş ve genç işsizlikle mücadelede istihdam politikalarının önemi ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde öncelikle literatürde çeşitli şekillerde tanımlanan ve tanımları ülkeden ülkeye farklılık gösteren genç kavramı ele alındıktan sonra bu kavram çerçevesinde genç işsizliğinin nedenleri ve sonuçları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümde Türkiye'de giderek artan genç işsizliği üzerinde durulmuş, genç işsizliği nedenleri incelenmiş, işsizlik profili ortaya çıkartılmış ve genç işsizlere yönelik uygulanan aktif istihdam politikaları incelenmiştir. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise Türkiye'deki makro ekonomik faktörlerin genç işsizliği üzerindeki etkileri ve genç işsizliği ile arasındaki ilişki 1990-2015 dönemi için ekonometrik analizlerle test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the problem of youth unemployment is among the major economic, social and communal problematic issues of national economies all around the world. Alike in many other countries, the rate of youth unemployment in Turkey also has dramatically increased since 1990 in the wake of the effects of globalization process. Therefore, it is obvious that this challenging issue may likely lead to more serious troubles in the long run if unemployment among the Turkish youth which constitutes a very large portion of the country population has not been resolved and overcome. The reality that the rate of youth unemployment in Turkey has continued to increase for the last 15 years despite the economic improvements and recovery achieved during that period of time unveils the importance of employment policies in dealing with youth unemployment and has focused attention onto the fact that the task of reducing the rate of youth unemployment does not depend on economic growth solely. The first section of this study primarily starts with a discussion on the concept“young”with its various definitions in the existing literature which change from one country to another and then presents a broad examination of the major reasons underlying youth unemployment problem and its impacts on the economy. In the second section of the study, the focus is on youth unemployment in Turkey with its increasing trend along the years and it is aimed to portray the unemployment profile of Turkey by analyzing the employment policies currently and actively implemented for unemployed young people. Eventually, the last section covers the methodological details and findings of some econometric analyses and tests conducted to explore the effects of several macroeconomic and social factors on youth unemployment by arguing any potential connections between youth unemployment and the macro factors of interest.