Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinde anne baba tutumu ile depresyon ve sınav kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of parental attitude, depression and exam anxiety relationship for secondary school eighth grade students
- Tez No: 468445
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinde anne baba tutumu ile depresyon ve sınav kaygısı düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya konulmasıdır. Ek olarak, araştırmada öğrencilerin cinsiyeti, yaşı, ebeveynlerinin eğitim düzeyleri, özel ders alıp almadıkları, okul başarısı, okuldan memnun olup olmadıkları gibi değişkenlerin anne baba tutumu, depresyon ve sınav kaygısı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya Balıkesir İli Edremit İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda okuyan 8. Sınıf öğrencileri alınmıştır. Aynı zamanda öğrencilerin demografik özelliklerini öğrenmek adına Kişisel Bilgi Formu ve değişkenleri ölçmek adına da Anne Baba Tutum Ölçeği, Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği ve Sınav Tutum Envanteri uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Mann Whitney- U ve Kruskal Wallis ve Spearman Koreslasyon Testleri kullanılmıştır. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; kızların depresyon ve sınav kaygısı düzeyleri erkeklerin depresyon ve sınav kaygısı düzeylerinden daha yüksek olduğu, kızların anne babalarından algıladıkları demokratik tutum düzeylerinin erkeklerin anne babalarından algıladıkları demokratik tutum düzeylerinden daha yüksek olduğu, erkeklerin anne babalarından algıladıkları koruyucu ve otoriter tutum düzeylerinin kızların anne babalarından algıladıkları koruyucu ve otoriter tutum düzeylerinden daha yüksek olduğu, bireylerin yaşları arttıkça anne babalardan algılanan otoriter tutum düzeylerinde artmakta olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan öğrencilerin ebeveynlerinin meslekleri, medeni durumları gibi sosyo-demografik özelliklere göre de anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Ayrıca; öğrencilerin sınav kaygısı düzeyleri arttıkça anne babalardan algıladıkları demokratik tutum düzeyleri de düşmekte olduğu, sınav kaygısı düzeyleri arttıkça anne babalardan algıladıkları koruyucu ve otoriter tutum düzeyleri de artmakta olduğu, öğrencilerin sınav kaygısı düzeyleri arttıkça depresyon düzeyleri de artmakta olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara ve alanda çalışan psikolojik danışmanlara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study's aim is to reveal the relationship between parental attitude, depression and exam anxiety for secondary school eighth grade students. Besides, the effects of variables such as students' sex, age, parents' education levels, whether they take private lessons or not, school success and whether they are pleased with the school or not on parental attitude, depression and exam anxiety are examined. Eighth grade students who study in Balikesir, Edremit are participated to the research. Also, according to identify socio-demographic characteristics of the participants, Personal Information Form, and to evaluate variables, Parental Attitude Scale, Depression Scale for Children and Exam Attitude Inventory are applied by researcher. Mann Whitney- U, and Kruskal Wallis & Spearman Correlation Tests are used in the analysis of data. When the socio-demographic characteristics analyzed, it is found out that girls' depression and exam anxiety levels are higher than boys', girls' perception of parental democratic attitude levels are higher than boys', boys' perception of parental protective and authoritarian attitude levels are higher than girls', and as individuals' age increase, their perception of parental authoritarian attitude levels increase too. There was no meaningful results for socio-demographic features that take a part in the research, such as students' parents' occupations or marital status. In addition, it is seen that as students' exam anxiety levels increase, their perception of parental democratic attitude levels decrease; as exam anxiety level increase, perception of parental protective and authoritarian attitude levels increase; and as their exam anxiety levels increase, their depression levels increase too. In the discussion section, at the end of the research, suggestions for researchers, psychological consultants working on this field had been proposed on research findings.