İlköğretim ı̇kinci kademede öğrenim gören özel yetenekli öğrencilerde matematik kaygısı ve stres düzeyi arasındaki ı̇lişkinin ı̇ncelenmesi
Investigation of the relationship between mathematics anxiety and stress level in special talent students taking education in second education
- Tez No: 701771
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, ilköğretim ikinci kademede öğrenim gören özel yetenekli öğrencilerde matematik kaygısı ile stres düzeyi arasındaki ilişkinin bazı demografik değişkenler açısından incelemesini amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, yaşları 10-15 arasında değişen bilim ve sanat merkezlerine devam eden 350 öğrenciye öğrencisine Sosyo-demografik Bilgi Formu, Matematik Kaygı Ölçeği ve Ortaokul Öğrencileri için Stres Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde; Regresyon analizi sonucunda duygusal çöküntü bağımsız değişkeninin matematik kaygısı bağımlı değişkenini yordamakta; bağımsız değişkenler matematik kaygısı bağımlı değişkenindeki toplam varyansın %30'unu açıklar. Araştırmada Matematik Kaygı Ölçeği ile Ortaokul Öğrencileri İçin Stres Ölçeği puanları arasında orta seviyede ve pozitif yönlü korelasyonel ilişki saptanmıştır. Matematik kaygısı arttıkça stres düzeyi artmaktadır. Matematik kaygı ölçeği ile stres ölçeğinin alt boyutları olan duygusal çöküntü, sosyal belirtiler, duygusal yoğunluk ile fiziksel yakınmalar puanları arasında orta seviyede ve pozitif yönlü korelasyonel ilişki saptanmıştır. Araştırmada öğrencilerin cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, gelir durumu, anne ile baba eğitim düzeyleri, ebeveyn tutumu değişkenlerine göre matematik kaygısı ve stresin anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmektedir. Yapılan bu araştırmanın gelecek araştırmalar için kaynak niteliğinde olması ve ışık tutması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between mathematics anxiety and stress level in terms of some demographic variables in gifted students studying at the second level of primary education. For this purpose, Socio-demographic Information Form, Mathematics Anxiety Scale and Stress Scale for Secondary School Students were applied to 350 students aged between 10-15 attending science and art centers.