Bağdat (Belgesel)
Baghdad (Documentary)
- Tez No: 468450
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK AYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bağdat adlı bu belgesel, Bağdat'ta son dönemde yaşananlara dair bir incelemedir. Belgeselde bir zamanlar masallara ilham olan hoşgörü, sanat, bilim, barış şehri Bağdat hatırlatılarak , Bağdat'ın günümüzde karanlıkların yayıldığı, ölüm, cehalet ve savaş şehrine nasıl dönüştüğü sorgulanır. Söz konusu dönüşümü ve nedenlerini şehrin son dönem dönüşümüne şahit olan savaş muhabirleri kendi tanıklıkları ve yorumları üzerinden anlatır. Belgeselde, Bağdat örneği üzerinden kendi kararlarını veremeyen, sorgulamayan toplumlarda başka güçlerin bir araya gelerek insan hakları, demokrasi onların çıkarları için mücadele etmeyeceği, ancak ve ancak kendi çıkarları için sürece dahil olacağı ve kendi çıkarlarını gözeterek gerekirse daha ciddi sorunlar yaratacakları vurgulanmaktır. Bu bağlamda kullanılan manipülasyon araçlarına, uluslararası hukuk sözleşmeleri, televizyon haberlerine, sinema filmlerine sorgulamadan itimat edilmemesi mesajı verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This documentary called Baghdad takes the audiences to a historical journey in Baghdad. The documentary compares two different periods of the city; Baghdad, a city of tolerance, art, science, peace, civilization which had an inspiring beauty and now the one in which the darkness spreads to the world with wars and terror. The question of ''How has the city of peace Baghdad turned into the city of war?' is answered by the war correspondents who have been in Baghdad during the war. The documentary aims to show that the societies which can not decide by their own, which can not determine their own future and asking the help of international forces are absolute losers. For none of international power would take action against any 'undemocratic situation' for global peace, human rights etc. They would only act if they have any benefits. Moreover, they are not going to hesitate to use newsmaker, international law agreements, even movies to legitimate their illegal actions.