Sağlık kurumlarında stok yönetimi durum analizi ve değerlendirilmesi
Inventory management situation analysis and evaluation in health institutions
- Tez No: 468451
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR ŞAKRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İşletmelerin varlıklarını devam ettirebilmeleri ve rekabet koşullarında ayakta kalabilmeleri için varlık ve kaynak yönetiminde etkinlik sağlanmasının gereği bilinmekte ve bu bağlamda stok yönetim sistemlerinin rolü de literatürde önemle vurgulanmakta; stok yönetiminde etkinliğin sağlanamadığı işletmelerin fonksiyonel süreçlerinde olumsuzluklarla karşılaşıldığı da bilinmektedir. Sağlık kurumlarında stok yönetimi, sağlık işletmelerinin sürekli hizmet esasına göre çalışması, sağlığın girdisinin ve çıktısının ölçülememesi, belirsizliğin hizmet üretimine hâkim olmasından dolayı önem kazanmaktadır. Dolayısıyla da günümüzde sağlık işletmelerinde yönetim etkinliğinin sağlanmasında, fonksiyonel süreçlerdeki verimlilik önemini korurken, bu çerçevede stok yönetim politikaları ile uygulamaları ile sağlanacak verimlilik de önemli bir yere sahip bulunmaktadır. Hastaların ihtiyacı olan ilaç ve malzemelere kolay ulaşımının sağlanması, bunun yanında gereksiz stok bulundurularak maliyetlerin yükseltilmemesi, sağlık işletmesinin verimliliği açısından önemlidir. Bu çalışma; sağlık kurumlarından kamu hastane işletmelerinde uygulanmakta olan mevcut stok yönetimi politikalarının araştırılarak değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilen verilere dayalıdır. Anket soruları açık uçlu görüşme şeklinde hazırlanmıştır ve anketler bir Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı hastanelerde uygulanmıştır. Araştırmada, analiz yöntemi olarak nicel ve nitel teknikler birlikte kullanılmıştır. Araştırma kapsamında hastanelerin stok yönetimiyle ilgili mevzuata uygun şekilde benzer politikaları yürüttükleri görülmüş, bu çerçevede sistemin genel yapısıyla ilgili bulgular değerlendirilmek suretiyle öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known that enterprises need to be able to maintain their assets and to be active in asset and resource management so that they can survive competitive conditions. In this context, the role of stock management systems is also emphasized in the literature; It is also known that the functional processes of the enterprises which are not effective in stock management are faced with negativities. Inventory management in health institutions, the continuous operation of health services, the inability to measure the input and output of health gain importance because of the uncertainty in service production. Therefore, while efficiency in functional processes is important in providing management efficiency in healthcare enterprises, stock management policies and productivity to be provided by these practices have an important place in this framework. Providing easy access to the drugs and materials that the patients need and increasing the costs by keeping unnecessary stocks is also important in terms of the efficiency of health care operations. This work; To investigate and evaluate existing stock management policies that are being implemented in public hospital enterprises from health institutions. The research is based on the data obtained with the semi-structured interview form. Survey questions were prepared as open-ended interviews and the questionnaires were administered to hospitals affiliated to a Public Hospitals Association. In the research, quantitative and qualitative techniques were used together as an analysis method. Within the scope of the research, it has been seen that the hospitals have carried out similar policies in accordance with the legislation related to stock management. In this frame, suggestions are presented by evaluating the findings related to the general structure of the system.