Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracının güvence vermesi
Paying the security deposit of lessees in lease agreement regarding residence and roofed workplace
- Tez No: 468505
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmanın konusu, konut ve çatılı işyeri kiralarında güvence verilmesine ilişkin 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'ndaki m.342 hükmüdür. Güvence, konut ve çatılı işyeri kiralarında, kiracının kira sözleşmesinden kaynaklanan borçları için kiraya verene tahsis ettiği bir tür teminattır. Bu çalışmada ilk olarak, Türk Borçlar Kanunu m.342'de yer alan güvence kavramı ve niteliği üzerinde durulmuş, kavramın Türk Borçlar Kanunu öncesindeki depozito uygulamasından farkları incelenmiştir. İkinci olarak ise güvence verilmesinin şartları ve güvencenin kapsamı ele alınmıştır. Bu çerçevede kiracı, kiraya veren ve banka arasında ilişkiye değinilmiştir. Daha sonra, güvencenin iade şartları ve bankanın bu süreçteki yükümlülükleri açıklanmıştır. Bankanın yükümlülüklerini yerine getirmemesinin sonuçları incelenmiştir. Son olarak, kira sözleşmesinin devri halinde güvencenin durumu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is Article 342 of Turkish Code of Obligations No.6098 which is related to the payment of security deposit in lease agreement regarding residence and roofed workplace. The security deposit is a type of security which is assigned by lessee to lessor for the debts of lessee stemming from lease agreement. In this study, firstly, concept of the security deposit in Article 342 of Turkish Code of Obligations and its legal nature are emphasized; and differences between this concept and practice of deposit before Turkish Code of Obligations is examined. Secondly, the conditions of paying the security deposit and the scope of it are examined. In this respect, relationship among lessee, lessor and the bank is discussed. Next, conditions of giving the security deposit back and duties of the bank in this process are explained. Results of the breach of bank's duties are examined. Finally, position of the security deposit in case of the transfer of lease agreement is studied.