Yontmataş teknolojide farklı işle zincir modelleri
The models of different chaine operatoire on knapping technology
- Tez No: 468510
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sosyal bilimlerde teknolojik araştırmaların ortaya çıkışı ve arkeolojiye uygulanması geçmiş insan yaşamına dair daha zengin bir bilgi birikimine sahip olmamıza olanak sağlamıştır. Bunun için işlem zinciri modelleri kullanılmıştır. Genel hattıyla bir aletin üretimindeki ekonomik ve kültürel altyapının ortaya çıkarılmasını hedefleyen işlem zinciri modellemeleri, alet üretiminde gerekli hammaddenin temininden, alet haline getirilme ve terk edilme sürecine kadar olan aşamaları incelemektedir. Yontmataş alet üretimine dair dünyanın farklı yerlerinde uygulanan işlem zinciri modellemeleri farklı amaçlar doğrultusunda disiplinlerarası bir çalışma yürütmektedir.
Özet (Çeviri)
The emergence of technological researches in the social sciences and the application of archeology have enabled us to have a richer knowledge of past human life. Sequence models are used for this research. Sequence models aimed at revealing the economic and cultural structure of the production of a tool, examining the stages from procurement of the necessary raw materials for tool production to the process of manufacturing and abandonment. Sequence models applied in different parts of the world for chipped stone tool production are conducting an interdisciplinary study for different purposes.