M.Ö. I. yüzyıl başından Hadrianus Dönemi sonuna Roma'nın Anadolu'da uyguladığı yerleşim politikası
From begining of first century BC to the end of Hadrianus Period settlement policy was applied in Asia minor by Rome
- Tez No: 468518
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAPAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 433
Özet
Antik çağda Küçük Asya olarak bilinen bu yarımada bereketli topraklara sahipti. Tarım için çok uygundu Anadolu eski çağlarda büyük kervan yollarının üzerindeydi. Göçün, ticaretin ve uluslararası ilişkilerin can damarıydı. Çağlar boyunca, bu topraklar, doğu politikası için bir üs olmuştur. Bu yüzden, büyük krallıklar Küçük Asya'yı fethetmeye çalışmışlardır. Roma Anadolu'nun önemini hemen kavramıştır. Fakat M.Ö. 129 yılına kadar Anadolu'da hiç bir yeri ilhak etmemiştir. Anadolu'daki sorunları bir hakem gibi Roma çıkarları doğrultusunda, çözmeyi tercih etmiştir. Pompeius, Caesar ve Augustus, Anadolu'ya hakim olmanın üç kıtaya hakim olmak anlamına geldiğini fark etmişlerdi. Caesar'ın ölümünden sonra, Augustus güçlenmiştir. Roma'yı tek başına yönetmek istemiştir fakat gerçek niyetini saklamış ve cumhuriyetin kurumlarını korumaya çalışıyormuş gibi davranmıştır. Küçük Asya'da, Roma eyaletler kurmuştur. Ancak sınırları ve konumları içinde bulunulan koşullara ve imparatora göre değişmiştir. İkinci olarak Roma'nın gücünü ortaya koyan kentler inşa edilmiştir. Buna ilaveten imparator kültü ve tapınakları yaygınlaşmıştır. Roma, Küçük Asya'daki sorunları askeri güçle çözmemiştir. Çoğunlukla, diplomasiyi tercih etmiştir. Eyaletlerdeki zalim valileri cezalandırmıştır. Küçük Asya'daki eyaletlerden gelen vergileri kontrol etmeye çalışmıştır. Depremlerde, Anadolu'da zarar gören kentlere yardım edilmiştir. Bölgedeki kentlerdeki imar faaliyetlerini desteklenmiştir. Kentlerde Roma yanlısı elit bir sınıf ortaya çıkmıştır. Küçük Asya'daki kentlerdeki, bu zengin sınıf, Roma'nın desteğini alabilmek için imar faaliyetlerine yardımcı olmuş, bu yüzden kentler tarafından onurlandırılmıştır. Roma'da bu kişilere vatandaşlık vererek ödüllendirmiştir. Vatandaşlık elde eden bu kişiler özendirici olmuştur. Küçük Asya'yı Romalılaştırmak için yerleşim politikasını kullanılmıştır. Bu politika sonucunda, Anadolu'daki kentler imparatorluk ailesini onurlandırmak için tapınaklar inşaa etmiş,yazıtlar, heykeller dikmiş ve sikkeler basmıştır. Anadolu'daki dini inançlara saygı göstermiştir. Anadolu'daki halk Roma egemenliğini tanımıştır. Anadolu'da Pax Romana yani Roma barışı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This peninsula, which was known as Asia Minor in antique world, has fertile land. Its land, most favorable to agriculture. Anatolia are the great caravan routes of ancient times and acted arteries of migration, trade and channels of imperial communication. Throught the ages this land was the basis for the eastern policy for many kingdoms. For this reason,they tried to conquer Asia Minor. Rome at once, understood its importance but until 129 B.C. land from Anatolia wasn't annexed any land. Like a referee prefered to solve the problems in Anatolia in according to Rome's profit. Pompeius, Caesar and Augustus comprehended to conquer Anatolia means that expanded on the three continents; Asia, Europe, Africa.. After the death of Caesar, Augustus became powerful. He want to rule only but he hidden real purpose and pretended to protect the institutions of republic. Roman provinces have been established in Asia Minor. However, boundaries and status of them have been changed in accordance with the circumstances and emperor. Secondly, the city built on demonstrating the power of Rome. In addition, emperor cult and temples became more widespread. Rome did not solve the problems with arms in Anatolia. Mostly, he prefered diplomacy. Brutal governors in provinces were punished.. Especially, in Anatolia. Rome tried to control taxes from provinces of Asia Minor. Rome helped the cities in Asia Minor that has been damaged by earthquakes. Reconstruction workings has been supported by Rome both of money and . Rome fans elit class, has been emerged at cities of Asia Minor. This class in cities at Asia Minor, have helped construction activities for supporting of Rome, so have been honoured by cities. Rome rewarded them giving Roman citizenship. Those persons whose obtained citizenship have encouraged. Asia minor was Romanized by Helenistic culture. As a result of this policy, temples had been built, inscriptions and statues had been dedicated, also coins had been minted in Anatolia for honouring the imperial family. He had tolarated to religion in Asia Minor. People in Anatolia, had accepted Roman's suzerainity. Pax Romana, namely the peace of Rome, had been provided at provinces of Anatolia