Elitizm ve bürokrasi: Türkiye örneği
Elitism and bureaucracy: Sample of Turkey
  1. Tez No: 468521
  2. Yazar: İBRAHİM GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALPAY DİKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tezde,bürokratik Bürokratik vesayet esasen, bürokratik elitizmi, kolluk kuvvetleri elitizmi, bürokratik oligarşi ve/veya jurostakrasi kavramları incelenmektedir. Her ne biçim, koşul ve uzamda olursa olsun bürokratların yönetimi yönlendirip yönetmeleri bir vesayet biçimidir. Bürokratik vesayet kavramı ile benzer kullanım alanlarına sahip kavramlar,“demokratik vesayet”,“pretoryen rejim”,“vesayet rejimi”ve“elitizm”kavramları olmasına rağmen“vesayet”benzer manada kullanılan elitist yapıların genel adı olabilir. Elitist vesayetçilik kavramı ilk bu çalışmada kullanılacaktır. Ancak tezin ana çerçevesi kolluk kuvvetlerinin elitist yapılanmaları olduğundan bürokratik vesayet kavramı tercih edilmiştir. Bürokratik vesayet, kendine özgü bir vesayet ilişkisi sergilemekte olup Türkiye'de fenomen bir kavram haline gelen“paralel yapı”ile örtüşük/eşdeğer kavram olarak bu çalışmada kullanılmaktadır. Bürokratik vesayet kavramı Türkiye gerçeğinde son 20 yıllık bir dönem özelinde incelenmektedir. Çalışmanın konusu bürokratik vesayet olarak adlandırılan duruma yol açan meri hukukun (law in force) sağladığı özel yetki/ler dolayımı ile yaratılan bürokratik rejim; yani bürokrasiyi ele geçirip otoriteye şantaj yapan, kendilerini devletin sahibi sayan hizip gruplar,“devlet otoritesinin parçalanması”şeklinde ifade edilen kritik görevlerde bulunan kamu görevlilerinin bir ideoloji merkezinde mensup oldukları ideolojinin inananları ile müşterek veya onların yardımı ile çelik bir örgütsel yapı oluşturmak suretiyle devleti parçalamalarını ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, bureaucratic tutelage appears through the concepts of bureaucratic elitism, military elitism, bureaucratic oligarchy and/or juristocracy are examined. Regardless of its form, condition and extent, rule of bureaucrats by directing the government is a kind of tutelage is. Although the concepts of democratic tutelage, pretorian regime,“tutelage regime”and“elitism”share the similar field of usages with the concepts of bureaucratic tutelage,“tutelage”can be the general name of a elitist structure used in similar meanings. The concept of elitist tutelage will be used in this study for the first time. However, since the general framework of the thesis is the elitist structuring of law enforcers, the concept of bureaucratic tutelage is preferred. Bureaucratic tutelage reveals a unique tutelage relation in Turkey exemplified through an overlapping concept with the recent phenomenal concept parallel structure. The concept of bureaucratic tutelage is analyzed in the reality of Turkey for the period corresponding to last 20 years. The subject of the study refers to the bureaucratic regime created through mediation of special authority provided by the law in force resulting in the condition named as bureaucratic tutelage; namely, the fractions capturing the bureaucracy blackmailing the authority and assuming owner of state; through formation of an organization structure composed of the followers of a certain ideology by public officials with their collaborator situated in critical positions giving way to disintegration of the state authority.