Marx ve Jakobenler
Marx and the Jacobins
- Tez No: 468522
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ AĞAOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu tez Karl Marx'ın Büyük Fransız Devrimi'nin Jakoben kesitine bakışının tüm yönlerini ortaya koymayı amaçlamakta ve Marx'ın Jakobenlere bakışının bütünlüğünün yakalanabilmesi için bir yöntem önermektedir. Bu çalışma kapsamında, Genç Marx'taki Jakobenlik düşüncesinin aşamaları, tarihsel materyalizmin yönteminin ve temel önermelerinin şekillenmesi ile Jakoben Cumhuriyet'e yüklenen anlam, Friedrich Engels'le birlikte geliştirilen bu bakışın siyasal teorideki karşılığı, 1848 Jakobenlerinin teori ve pratiklerinin yorumlanışı ve Marx'ın Jakobenlerden esas olarak neyi miras aldığı değerlendirilmektedir. Bu çerçevede, Marx'ın Jakobenlik yaklaşımında ilk bakışta vektörlerinin birbirini kestiği izlenimini veren farklı soyutluk düzlemlerinin söz konusu olduğu ortaya konmaktadır. Buna göre Marx'ın Jakobenlere bakarken en başta temel bir ayrıma gittiği öne sürülmüştür: Teori ve pratik. Erdem Cumhuriyeti, bir diğer deyişle halk egemenliği ideali şeklinde özetlenebilecek olan Jakoben programın ve teorinin, Marx'a göre insanlığı evrensel kurtuluşa götüremeyeceği ve bu yönüyle vadesi bitmiş olduğu değerlendirmesine varılmıştır. Tezde, Jakoben iktidar pratiğinin Marx için hiçbir devrimin çekiminden çıkamayacağı bir siyaset hazinesi olduğu, Marx'ın 1793-94'ü kendi tarihselliğini aşan bir deney olarak gördüğü ve sahiplendiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal all aspects of Karl Marx's approach towards the Jacobin period of the Great French Revolution, and proposes a method for apprehending the integrity of Marx's approach to the Jacobins. Within the scope of this study, the stages of the Jacobin thought of Young Marx, the meaning assigned to the Jacobin Republic with the formation of the method and basic theses of historical materialism, the equivalence of this attitude in political theory developed together with Friedrich Engels, the interpretation of the theory and practice of the 1848 Jacobins, and what Marx essentially inherited from the Jacobins. Within this framework, it is asserted that there are different planes of abstraction in Marx's approach to Jacobinism, which give the impression at first sight that their vectors intersect each other. In this regard, it is argued that Marx has a basic differentiation at the beginning in his approach to the Jacobins: theory and practice. It is interpreted that, for Marx, the Jacobin program and theory which could be outlined in the form of The Republic of Virtue, in other words, the ideal of popular sovereignity could not lead people to universal emancipation, and thus, has expired from this aspect. In the thesis, it is manifested that, for Marx, the practice of Jacobin power is a treasury of politics which no revolutions could get out of, and Marx regards and embraces 1793-94 as an experiment which exceeds its own historicity.