Kamu yönetiminde bürokratik dönüşüm: Türkiye Varlık Fonu örneği
Bureaucratic transformation in public administration: Turkey Wealth Fund
  1. Tez No: 648462
  2. Yazar: HACER AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bürokrasi modern devletin var oluşundan beri kamu yönetimi disiplininin başlıca inceleme konularından biri olmuştur. Uzun bir tarihi geçmişe sahip olan“bürokrasi kavramı”, geleneksel kamu yönetimi ile etkinlik kazanmış ve 1929 Ekonomik Krizi ve II. Dünya Savaşı sonrası ortaya konulan“Refah Devleti”uygulamaları ile dünyada ses getirmiştir. 1980'li yıllarda geleneksel kamu yönetimi anlayışı ile örgütlenmiş kamu bürokrasilerinin etkisiz, verimsiz ve hantal yapılanmalar haline gelmesi sonucu yönetsel açıdan yeni arayışlar başlamış ve kamu sektörünün özel sektör gibi çalışmasını savunan Yeni Kamu İşletmeciliği (YKİ) ortaya çıkmıştır. 2000'li yıllara gelindiğinde ise YKİ'nin eksiklikleri tartışılmaya başlanmış ve Neo-Weberyen Devlet anlayışı birçok alternatif yaklaşımdan biri olmuştur. Tarihi seyri içerisinde, Osmanlı Devleti'nin son zamanları modernleşme çalışmaları ile sivil bürokrasi yükselişe geçmiştir. Cumhuriyetin ilk dönemleri ve özellikle tek parti dönemi bürokrasinin altın çağı olmuştur. Demokrat Parti ile başlayan çok partili hayat, sivil/askeri bürokrasi ve siyasiler arasında her dönem bir güç mücadelesine sahne olmuştur. Nitekim 1980 sonrası neoliberal akımla birlikte bürokrasinin gücü zayıflamış; 2000'li yıllara gelindiğinde Neo-Weberyen Devlet anlayışı çerçevesinde bürokrasiyi etkinleştirmek amacıyla atipik bir örgütlenme arayışına gidilmiştir. Söz konusu süreci örneklendirmek amacıyla Türkiye Varlık Fonu bu çalışmanın inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bureaucracy has been one of the main subjects of study of the discipline of public administration since the existence of the modern state. The concept of“bureaucracy”, which has a long history, has gained effectiveness with traditional public administration. It made a good impression on the world with the“Welfare State”practices introduced after World War II and the 1929 Economic Crisis. As public bureaucracies organized with the traditional approach to public administration became ineffective, inefficient, and cumbersome structures in the 1980s, new management searches began, and the New Public Management (NPM) emerged, advocating for the public sector to operate as the private sector. In the 2000s, NPM's deficiencies began to be discussed and the neo-Weberian state approach became one of many alternative approaches. In its historical course, the civil bureaucracy has been increasing with the modernization efforts of the Ottoman Empire. The earliest periods of the republic, and especially the one-party period, were the golden age of bureaucracy. Multi-party life, which started with the Democratic Party, has witnessed a power struggle between the civil / military bureaucracy and politicians. Briefly, the power of the bureaucracy weakened with the neoliberal flow after 1980. In the 2000s, an atypical organization was sought to activate bureaucracy within the framework of the neo-Weberian state approach. Said process to exemplify, Turkey Assets Fund has made the focus of the study.