Karapara aklama ile mücadele ve finansal sistem etkinliği
Anti-money laundering and financial system efficiency
  1. Tez No: 468530
  2. Yazar: HAVVA BÖREKCİ ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Finansal sistemde aktif rol oynayan kurumların çeşitliliği, bilişim teknolojisinde yaşanan gelişmeler neticesinde yeni teknik araçların hızla yayılması ve küreselleşme neticesinde dünyayla bütünleşmeye çalışan finansal piyasalar finansal sistemi karapara aklamada cazip hale getirmiş ve karaparanın aklanması için gereken ortamı hazırlamıştır. Böyle bir ortamda aklama ile mücadele; küreselleşme ve bilişim teknolojisinde yaşanan gelişmelerle daha kompleks hal alan finansal sistemi nasıl etkilemektedir? Literatürde, finansal sistem suç gelirinin yaratılması veya suç gelirlerinin aklanması yönüyle ele alınmış, karapara adını verdiğimiz büyük tutarlı bu fonlarla mücadelenin finansal sisteme etkisini inceleyen herhangi bir çalışmaya, bu itibarla yukarıdaki soruya yanıt veren çalışmalara rastlanılmamıştır. Çalışmanın amacı, değinildiği üzere, aklama ile mücadelenin finansal sistem etkinliği üzerine olan etkileri incelemektir. Çalışma ile aklama ile mücadele ve finansal sistem etkinliği arasındaki ilişki incelenerek ilişkinin varlığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda dünyadaki 188 ülke örneklemi ile ülkelerin aklama ile mücadele sistemlerini periyodik olarak değerlendiren FATF tarafından 2004-2011 döneminde çeşitli yıllarda yayımlanan Karşılıklı Değerlendirme Raporlarından faydalanılmıştır. Amaca matuf olarak temel bileşenler analizi yöntemi ile ülkelerin aklama ile mücadele düzeyini ölçen KAME adı verilen endeks geliştirilmiş ve her bir ülke için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Aynı zamanda ekonomik gelişmişlik, finansal gelişmişlik ve sermaye kaçışı adı verilen göstergeler finansal sistem etkinliğinin indikatörleri olarak belirlenmiş ve her bir ülkenin FATF tarafından değerlendirildiği yıl baz alınarak o yıldan sonraki beş yılının geometrik ortalaması alınmış ve her bir ülke için bu indikatörler ayrı ayrı hesaplanmıştır. Son olarak KAME'nin hesaplanan bu göstergeler üzerindeki etkisi regresyon analizi yoluyla ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre aklama ile mücadele ve finansal sistem etkinliği arasında ilişki bulunmaktadır. Aklama ile mücadele düzeyinin finansal gelişmişliği olumlu yönde, ekonomik gelişmişliği ise olumsuz yönde etkilediği ancak sermaye kaçışı üzerinde herhangi bir etkisinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The diversity of institutions that play an active role in the financial system, rapid expansion of new technical means as a result of the developments taking place in information technology and financial markets that make an effort to integrate with the world as a result of globalization have made financial system attractive in money laundering and has prepared ground for the laundering of dirty money. In such an environment how does the fight against money laundering affect financial system that becomes more complex with the development of information technology and globalization? In literature, it has been seen that the financial system has been dealt with the aspects of creation of criminal proceeds or laundering of criminal proceeds. Any study on the impact of the fight against laundering large amounts of criminal funds, money laundering, on the financial system has not been observed in the literature so in this respect any study responding the above question has not seen. The aim of this study is to examine the impact of fight against money laundering on the efficiency of financial system. In this respect we have examined the relationship between the fight against money laundering and efficiency of the financial system in order to prove this relationship. In this context, mutual evaluation reports (MERs) of one hundred eighty-eight countries who were prepared by FATF in the period of 2004-2011, an inter-governmental body evaluating its members' AML system periodically have been benefited. Firstly, index called KAME has been developed in order to measure the level of fight against money laundering by using principal component analysis and MERs. KAME has been calculated separately for each country. Secondly economic development, financial development and capital flight, called indicators, have been identified as indicators of financial system efficiency. And the geometric mean of the five years following that year in which each country has been evaluated by the FATF was taken. Each indicator for each country has been calculated separately. Lastly the relationship between KAME and the indicators of financial system efficiency has been tried to be measured by using regression analysis. According to the results of the analysis, there is a relationship between the fight against money laundering and efficiency in the financial system. Accordingly, it has been concluded that fight against money laundering has the positive impact on the financial development; negative impact on the economic development and no impact on capital flight.