Gerçek vekâletsiz işgörme
Genuine benevolent intervention in another's affairs
- Tez No: 468540
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı, kaynağını Roma Hukukundaki“negotiorum gestio”kurumundan alan gerçek vekâletsiz işgörme kurumunu kapsamlı bir şekilde incelemek ve söz konusu kurumun borçların kaynakları içindeki konumu, unsurları, hukuki niteliği ile karşılıklı hak ve borçlarını ortaya koymaktır. Dört bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, Roma Hukuku'ndan başlayarak vekâletsiz işgörme kurumunun tarihsel gelişimini ve genel çerçevesi ele alınmıştır. Bu bölümde borçların kaynakları arasında vekâletsiz işgörmenin konumu ve ana hatları açıklanmıştır. İkinci bölümde, çalışmanın esas konusu olan gerçek vekâletsiz işgörmenin tanımı, hukuki niteliği ve alt türleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, gerçek vekâletsiz işgörmenin işsahibi – işgören arasında yarattığı karşılıklı hak ve borçlar, işgörenin işgörmeden dolayı sorumluluğu, karşılıklı taleplerin zamanaşımına ilişkin tartışmalar ve işsahibinin işgörmeyi uygun bulma hakkı ve sonuçlarına değinilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise aralarındaki farklılıklar ve benzerlikler ortaya konularak gerçek vekâletsiz işgörme ile benzer diğer hukuki kurumlar ortaya karşılaştırılmıştır. Ayrıca, kanunlarda ve uygulamada gerçek vekâletsiz işgörmeye uygulama alanı tanınan durumlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyse extensively genuine benevolent intervention in another's affairs, which is originated from the institution of negotiorum gestio in Roman Law and to put forward the position of genuine benevolent intervention in another's affairs in sources of the debts and explain its elements, its legal character and its mutual right and debts. In the first part of this four-part study, the historical development and general framework of benevolent intervention in another's affairs are addressed beginning from Roman Law. In this part, the position of benevolent intervention in another's affairs in sources of the debts and the outline of benevolent intervention in another's affairs are explained. In the second part; the definition, legal character and sub-types of genuine benevolent intervention in another's affairs, being the main subject of the study, are discussed. In the third part; the mutual right and debts, created by genuine benevolent intervention in another's affairs, between principal and intervener, the responsibility of intervener for performing, discussions about the statute of limitations on mutual claims and the right of the principal to ratify the work and its results are touched upon. In the fourth part of the study; the differences and similarities are revealed by comparison of genuine benevolent intervention in another's affairs with other similar legal institutions. Besides, recognized application fields of genuine benevolent intervention in another's affairs in laws and practice are mentioned.