Gerçek olmayan vekâletsiz işgörenden fikri hakların ihlâli nedeniyle elde ettiği kazancın iadesi talebi
The demand on return of benefits gained from an act performed without due authority (negotiorum gestio) arise from infringement of intellectual property
- Tez No: 405711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Eser sahipliğinden doğan hakların başkaları tarafından hukuka aykırı olarak kullanılması, fikrî hakların ihlali sonucunu doğurur. Söz konusu ihlal, taraflar arasında daha önce yapılmış bir sözleşmeye aykırılık şeklinde ortaya çıkabileceği gibi, böyle bir sözleşme ilişkisi bulunmadan haksız fiil, sebepsiz zenginleşme ve vekâletsiz işgörme şeklinde de ortaya çıkabilir. Buna göre, saldırı sonucu hakkı ihlal edilen kişi, maddî ve manevî bir zarara uğramışsa, her şeyden önce bu zararların tazminini dava edebilir. Ancak bazı durumlarda saldırıda bulunan kişi bu saldırı sonunda haksız bir kazanç da elde etmiş olabilir. Çalışmamızın konusunu oluşturan“elde edilen kazancın iadesi talebi”, fikir ve sanat eserleri hukuku içinde de yer alan taleptir. Bu talep ve dava için, taraflar arasında daha önce yapılmış bir sözleşmeye gerek yoktur. Buna göre fikir ürünlerinden“eser”, bununla bağlantılı olarak“eser sahipliği”ve“eser sahipliğinden doğan haklar”bu davanın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The violation of copyright leads to the infringement of intellectual property rights. This infringement may derive from pre-existing contractual relationship as well as torts/delicts, unjust enrichment and negotiorum gestio. First of all the person including authorship, whose right has been violated may demand compensation arise from material and immaterial damages. Nevertheless, in some cases the person claimed to be liable may have acquire illegal benefits. The objective of our study“demand on return of benefits”exists also in intellectual property law. To be able to demand it, there is no need a pre-existing contractual relationship. The subject of the case is“artistic work”,“creator of the work”and“a bundle of exclusive rights”.