Selçuklularda ve Normanlarda veraset: Karşılaştırmalı bir yaklaşım
Accession in Seljuks and the Normans: A comperative approach
- Tez No: 468550
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Onuncu ve on birinci yüzyılda kabile tarzı hayattan devletleşmeye geçen iki toplum iki ayrı kıtada dikkat çeker. Bunlar Avrupa'da Normanlar Asya'da ise Selçuklulardır. Normanlar İskandinav kökenli olan Vikinglerin, Selçuklular ise Türkistan'dan göçen Oğuzların arasından çıkmışlardır. Bu iki hanedanda bulundukları kıtaya dağılarak birden fazla devlet kurmuşlardır. Bu devletler canlılıkları ve başarıları ile bilinmektedir. Bu yeni kurdukları devletler ve hanedanlarla çevrelerine etki etmiş ve etkilenmişlerdir. Bunların ikisi de genellikle disiplinli orduları ve örgütlenmedeki başarıları ile bilinirler. Bu çalışmada bu iki toplum ve hanedan mukayeseye tabi tutulmuş ve buna binaen değerlendirmeler yapılmıştır. Karşılaştırmalar yaparken esas olan taht veraset sistemi olduğu için siyasi tarih olarak taht değişimi esnasındaki olaylara ve görüşlere odaklanılmıştır. Böylece bu toplumların ve taht veraset usullerinin zamanla ne süreçlerden geçtiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
From tenth to thirteenth century, The Normans and the Seljuks are two efficient societies passing from tribal to state. The Normans were in Europe and the Seljuks were in Asia. The Normans were originated from Vikings of Scandinavia and the Seljuks were originated from Oghuzs immigrated from Turkistan. These two dynasties spred through their continent and established states more than one. These states was known for their vitality and success. Their dynasty and states affected their environment and were affected by them. These two were known for their disciplined armies and successful organizations. In this study, these two society and dynasty are contrasted and evaluated. Comparisons are especially made on their successions to throne and politic development in the time of accession. In so doing, these dynasties' accession systems and the progress of these system becomes more clear.