Rekabetin korunması hakkında kanuna göre hakim durumun kötüye kullanılması
  1. Tez No: 51139
  2. Yazar: ŞEBNEM MERAL BAKKALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HURİYE KUBİLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET 13 Aralık 1994 tarihinde yürürlüğe giren Rekabetin Korunması Hakkında Kanun, Avrupa Birliği Rekabet Mevzuatı 'yla uyumlu bir şekilde hazırlanmıştır. Kanun, Türkiye'deki piyasalarda faaliyet gösteren ya da bu piyasaları etkileyen teşebbüslere uygulanacaktır. Kanun'un amacı, Türkiye'deki piyasalarda rekabetin oluşturulması ve korunmasıdır. Rekabet Kurulu farklı bir düzenleme yapıncaya kadar, rekabet kuralları ekonominin tüm sektörlerinde faaliyet gösteren kamu ve özel hukuk teşebbüslerine uygulanacaktır. Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 6. maddesinde, hakim durumun kötüye kullanılması yasaklanmaktadır. Bu maddeyle, rekabeti bozucu olarak nitelendirilen piyasaya egemen işletmelerin varlığı değil, bu durumun kötüye kullanılmasıdır. Bu durumun bir sonucu olarak Kanun'un Rekabet Hukuku sistemlerinden karma sistemi benimsediği söylenebilir. Bu maddenin uygulanabilmesi için; bir veya birden fazla teşebbüsün faaliyet gösterdiği ürün pazarında, Türkiye'nin tamamında veya bir bölümünde hakim durumda olması ve bu durumunu kötüye kullanması gerekir. Kanun 'da kötüye kullanma tanımlanmamış, örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Kanun'da sayılan kötüye kullanma halleri beş anabaşlık altında toplanmaktadır. Hakim durumdaki işletmenin; 1. Giriş engelleri oluşturarak faaliyet alanına başka firmaların girişini engellemesi, 2. Eşit konumdaki alıcılar arasında ayrımcılık yaparak rekabeti bozması, 3. Ek yükümlülükler karşılığında işlem yapması, 4. Hakim durumunu başka bir piyasada kötüye kullanması, 5. Tüketiciler aleyhine üretimi, pazarlama ve teknolojiyi sınırlandırması kötüye kullanma olarak nitelendirilmiştir.Kanun, kötüye kullanma hallerini bu örneklerle sınırlamadığından uygulamada yeni kötüye kullanma halleri ortaya çıkabilecektir. Hakim durumunu kötüye kullandığı tespit edilen firmalara Rekabet Kurulu tarafından para cezası verilebilecektir. Kanun'da, kötüye kullanma fiilleri sonucunda zarara uğrayan müşterilere ve rakip firmalara tazminat isteme hakkı tanınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Competition is one of the most important concept of the market economy. In order to reach competition aims, Competition Law, which is compatible with that of the European Community, passed in 13 December, 1994 in Turkey. This Law is about undertakings which are active in Turkey or effect Turkish markets by their activities. According to this Law, there is no differencies public or private undertakings. Any abuse by one or more undertakings of dominant positions in the territories of Turkey is being prohibited by article 6 of the Competition Law, like in EEC. Turkish Competition Law does not define the abuse of dominant position but explain it with some examples. These are; 1. Making barriers to entry and preventin other undertakings to enter market, 2. Applying dissimilar conditions to purchasers and placing them at a competitive disadvantage, 3. Making transactions with supplemantary obligations, 4. Abusing of the dominant position in different markets, 5. Limiting productions, markets or technical development to the prejudice of consumers. The abuse of the dominant position conditions is not being limited with these examples. So there can be different situations addition to these examples. The dominant position undertaking that abusing it's power shall be fined by Competition Authority. In addition, purchasers and rivals could be compansated by the dominant position undertakings.