Belediye hizmetleri ve seçmen davranışı ilişkisi üzerine bir araştırma: Ankara Yenimahalle ve Altındağ ilçe belediyeleri örneği
A study on the relationship between the municipal services and voting behaviour: The case study of Ankara Yenimahalle and Altindağ district municipalities
  1. Tez No: 468553
  2. Yazar: ASMİN KAVAS URUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 628
Özet
Yerel siyasetin önemli aktörlerinden olan belediyeler, yöre yaşayanlarının ihtiyaçlarını karşılamak için, yerel hizmet sunmakla yükümlü yerel yönetim organları arasındadır. Özellikle 5 yılda bir yenilen yerel seçimlerde, seçmenlerin tercihleri doğrultusunda belediye yönetimine giren aktörlerin iktidarlarını sürdürmelerinde,“yerel hizmet”olarak tanımlanan belediye hizmetlerini başarılı bir şekilde sunmaları, çok önemlidir. Bu tez çalışması kapsamında da yerel düzeyde belediyeler tarafından sunulan belediye hizmetlerinin özellikle yerel seçimlerdeki seçmen tercihlerini, oy verme davranışlarını etkileyip, etkilemediği" sorusuna cevap aranacaktır. Belediye hizmetleriyle seçmen davranışı arasındaki ilişki, yapılacak olan teorik çalışmalarının ardından, Ankara Altındağ ve Yenimahalle İlçe Belediyelerinde yapılacak olan alan araştırması üzerinden ölçülecek, tartışılacak ve değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
As important actors of local politics, municipalities are among the bodies of local governments responsible for providing local services in accordance with the needs of the locals. It is very important for actors coming to the municipal administration in line with the preferences of the electorates to achieve the successful delivery of the municipal services defined as“local services”so that they could resume their power. Within the scope of this thesis, the question whether or not the municipal services offered by the municipalities in local level have an effect especially on electorate's preferences in local elections and voting behavior is tackled and answered. After providing a theoretical background, the relationship between municipal services and electoral behavior is measured, discussed and evaluated on the basis of field research carried out in Ankara“Yenimahalle and Altındağ”District Municipalities.