Popülizmin neresindeyiz? Toplumsal refah üzerine bir araştırma: İran deneyimi
At which level we are in populism? A research on social welfare: Iranian example
- Tez No: 468559
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALPAY DİKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Refah politikaları, toplumun gündelik yaşam koşullarında değişime sebep olduğu için devlet politikalarında önemli bir yere sahiptirler. Refah politikaları yaşamın çeşitli siyasal, sosyal ve iktisadi boyutlarıyla ilgilidir. Bu politikalar toplumsal refahın sağlamasında önemli oldu için devlet politikalarında önemlidirler. Bu çalışma da, İran'da 1989 sonrası uygulanan refah politikaları karşılaştırılmıştır. Ahmedinecad döneminde uygulanan refah politikalar önceki dönemlerle karşılaştırarak toplumsal refahın nasıl etkilediği açıklanacaktır. Diğer bir ifadeyle popülist söylem de uygulanan refah politikaları toplumsal refah üzerinde nasıl etki yaratmıştır. Bunun içinde enflasyon, işsizlik ve iktisadi büyüme de olan değişim ve dönüşümü önceki dönemlerle karşılaştırılmıştır ve fark ortaya koyulmuştur. Refah politikaların önemli örnekleri, sübvansiyonlar üzerinde reform, sosyal güvenlik sistemi, adalet hisse dağılımı ve kadın gelişim merkezlerinde uygulanan değişim ve dönüşüm karşılaştırılmıştır. İran kamu yönetiminde Ahmedicad döneminde uygulanan değişiklikler karşılaştırılmıştır. Ahmedinecad döneminde uygulanan popülist söylemi açıklamak için refah politikalarından destek alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Welfare polices are important in satisfying the needs of society. Welfare policies are connected with social, political, and economical dimensions. Welfare policies have important share in governements policy making process.This study examines and compares welfare policies in İran after 1989. Welfare policies of Ahmedinecad are compared with welfare policies of former presidents. How policies which are conducted in popülist context are different from former contexts. This research examines welfare policies during presidency of three president and examples of these policies are used in order to clarify about İran's government. Four examples like welfare policies like social welfare system, women development centers, distrbution of justice shares and subsidy reform projects are compared during presidency of three presidents. Welfare policies of Ahmadinejad's period is compared with welfare polcies of two previous presidents. Preseposition is that welfare policies which are conducted in populist context donot affect welfare society positively. Comparison of joblessness, inflation and economic growth from 1989-2013 during presidancy of three president will clarify welfare situation. To sum up comparative analysis of welfare policies can clarify effectiveness of these policies.