Dağılım fonksiyonları ve güneş ışınımı tahmin modellerinin istatistiksel mukayeseleri
- Tez No: 46856
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ix ÖZET Güneş enerjisi uygulamalarının yapılacağı bölgelerde gereken ilk bilgiler yatay yüzeye gelen ışınım şiddetlerinin yıllık dökümleridir. Bu konuda çalışan bilim adamları farklı girdi parametreleri kullanarak çeşitli hesaplama yöntemleri geliştirmişlerdir. Böylece ölçüm yapılamayan uygulama bölgelerindeki ışınım şiddetlerinin geliştirilen hesaplama yöntemiyle mümkün olduğunca doğru tespit edilerek sağlıklı uygulamalar yapılması hedeflenmiştir. Ayrıca ölçüm yapılan bölgelerde cihazdan veya ölçüm hatalarından kaynaklanan yanlışlıkların da uygun hesap yöntemleriyle kontrol edilmesi gereklidir. Bu çalışmada dağılım fonksiyonlarına kısaca değinilmiş, yatay düzleme gelen aylık ortalama tüm güneş ışınımı hesaplamalarının istatistiksel olarak mukayeseleri yapılmış incelenen istasyonlar için en uygun hesaplama yöntemi seçilmiştir. Daha sonra bu hesaplamaların güvenilirliği için kullanılabilecek test metodları anlatılmış ve uygulanacak sonuçları alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The fundamental information for solar energy applications at any specified location is to predict the amount of solar radiation arriving on a horizontal surface and its yearly distributions. Most of the scientists making investigations in this area have developed methods to achieve that purpose by using different input parameters. It is possible to estimate solar radiation arriving on a horizontal surface quite correctly in regions which have not been possible to make any measurements. In addition, it is also advisable to test the results of measured data in related regions in order to avoid accuracy faults of the measuring instruments and recording mistakes. In this study, the distribution functions are revised briefly and statistical comparisons of estimations of monthly average daily global radiation incident on a horizontal surface are performed in order to chose the best fitting measured data with calculations for specified measuring stations. Afterwards, the test methods are mentioned for testing the reliability of these calculations and the obtained results are discussed after applications.