Ekonomik suçlar bağlamında Türk Ticaret Kanununda düzenlenen suçlar ve cezalar
Crimes and punishments arranged in Turkish Commercial Code within the context of economic crimes
- Tez No: 468568
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 661
Özet
Bu çalışmada, teorik açıdan ekonomik suçların incelenmesinden yola çıkılarak, Türk Ticaret Kanunu'nun içerdiği suçlar örneğinde ekonomik suçlar ceza hukukunun genel teorisi bağlamında ele alınmıştır. TTK örneğinde, içeriğinde ekonomik suçların nasıl yorumlanacağının, bu normların ihdas edilmelerindeki amaçları karşılamaya ne ölçüde yeterli olduklarının cevabı aranmıştır. Çalışmanın amacı öncelikle ekonomik suçları incelemek, ekonomik suçların tanımını yapmak, suç genel teorisi ışığında ortak yönlerini tespit edip açıklamak ve TTK 'da düzenlenen suçlar üzerinden varılan sonuçları örneklendirmektir. Böylelikle ekonomik ceza hukukunun genel teorisinin oluşumuna katkıda bulunmak hedeflenmiştir. İncelemede deskriptif, kavramsal ve değerlendirici araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma, ekonomik suçlarla ilgili literatürde yazılmış eserler ve Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenen suçların incelemesinden kaynak almıştır. Ticaret hukuku ve ceza hukuku disiplinleri arası bir araştırma gündemi olarak, akit serbestisinin hâkim olduğu ticari ilişkiler alanına dâhil edilen ceza müeyyidesinin, yaptırıma bağladığı ticari davranış kurallarından oluşan ceza normları incelenmiştir. Çalışmanın bir kısmında, ekonomik suçların ceza hukuku açısından kendine özgü kavramsal içeriklerinin ve teorik altyapısının belirlenmesine çalışılacaktır. Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenen suçlar, genel olarak ekonomik suçlar bağlamında kavramsal ve teorik, münhasıran Kanunun içerdiği ceza normlarının incelenmesi bağlamındaysa dogmatik açıdan ve değerlendirici bir metotla ele alınmıştır. Çalışmanın diğer kısmında TTK' da düzenlenen suçlar unsurlarına ayrılarak incelenmiş, tahlil edilmiş ve bu örneklem üzerinden, çalışmanın ilk kısımda elde edilen sonuçların sağlamasının yapılması hedeflenmiştir. Bu paralelde Türk Ticaret Kanunu'ndaki ceza normlarının hazırlanış biçimiyle, kanun koyucunun ceza siyasetine ilişkin eleştiriler getirilmiştir. Ekonomik suçların klasik suçlardan farklılıkları göz önüne alınarak hazırlanmaları gereğinin altı çizilmiştir. Ekonomik suça ekonomik ceza söylemi tartışılmış, kriminoloji verileri ve yaptırım teorisi ışığında ekonomik suçlara uygulanabilecek yaptırımlar konusunda tavsiyeler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, from the theoretical point of view of economic crimes have been dealt with in the context of the general theory of criminal law in the context of the crimes covered by the Turkish Commercial Code. In the TCC example, an answer was sought to explain how economic crimes should be interpreted in their context and to what extent they are sufficient to fulfil their ratio legis. The aim of this study is primarily to examine economic crimes, to find their coherent definition, to identify and explain common aspects in the light of the general theory of criminal law, and to illustrate the results obtained from penal norms in TCC. Thus, this research is aimed to contribute to the formation of the general theory of economic criminal law. Descriptive, conceptual and evaluative research methods were used in this study. This study was based on the works written in the literature on economic crimes and the investigation of the crimes in the Turkish Commercial Code. As a research agenda between commercial law and criminal law disciplines, penalised commercial rules of conduct, which are included in the commercial relations where contract liberty is dominant, are examined. In the first part of the study, it will be tried to determine the specific conceptual contents and theoretical infrastructure of economic crimes in terms of criminal law. Crimes in the Turkish Commercial Code have been dealt conceptually and theoretically in the context of economic crimes in general. Criminal norms exclusively covered by Turkish Commercial Code are examined by dogmatic and evaluative way. In the other part of the study, the crimes that were drafted in the TCC was analysed and results obtained in the first part of the study are crosschecked through this sample. Thus, the techniques in which the penal norms in the Turkish Commercial Code were drafted was criticized. Critics on the legislator's penal policy have been introduced. It is underlined that the economic crimes should be prepared with considering their differences from classical crimes. Economic punishment for economic crime motto has been discussed, and recommendations have been made on punishments that can be applied to economic crimes in the light of criminological and penal theories.