Manevi zarar
Moral damage
  1. Tez No: 468578
  2. Yazar: DUYGU DAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZARİFE ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Manevi zarar, tazminat hukuku kapsamında tartışılan konulardan biridir. Manevi tazminat sorumluluğunun koşullarından olan manevi zarar, öğretide çeşitli teoriler kapsamında ve bu teorilere göre şekillenen farklı konular bağlamında tartışılmaktadır. Bu çalışmada da çeşitli teoriler bağlamında manevi zarar kavramının kapsamına yer verilmektedir. Ayrıca çalışmada manevi zarara bağlı olarak tartışılan konuların değerlendirmesi yapılmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde manevi zararın açıklanmasında kullanılan temel kavramlar olarak zarar gören, ihlal edilen değer ve bu kapsamda kişilik, kişi varlığı, kişilik hakkı ile kişiliğin korunması ve zarar konuları ele alınmıştır. İkinci bölümde manevi zarar, teorik çerçevede ve esaslı noktaları itibariyle ele alınmıştır. Bu bakımdan manevi tazminat kurumunun, dolayısıyla manevi zararın tarihi gelişimiyle birlikte günümüzde açıklandığı teoriler değerlendirilmiştir. Ayrıca söz konusu teoriler ile yakından ilişkili olan ayırtım gücü bulunmayanların ve tüzel kişilerin manevi zararı ile manevi tazminatın fonksiyonları konularına ikinci bölümde yer verilmiştir. Son bölümde ise doğrudan manevi zarar teorileri ile bağlantılı olmamakla birlikte manevi zarar ve manevi tazminat meseleleri ile ilişkili olarak öğretide tartışılan konulara yer verilmiştir. Manevi tazminatın devredilebilmesi ve mirasçılara geçmesi, sözleşmeye aykırılıktan, sözleşme görüşmelerindeki kusurlu davranıştan ve kusursuz sorumluluktan doğan manevi tazminat konularına ve manevi tazminata ilişkin bazı özel düzenlemelere bu bölümde değinilmiştir. Çalışmanın tamamında, kullanılan kavramlar ve ele alınan konuların değerlendirilmesi bakımından objektif manevi zarar teorisi benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
Non-pecuniary damage is one of the issues discussed in the context of compensation law. The moral damage from the conditions of the non-pecuniary damage liability is discussed in the context of various theories within the doctrine and in the context of different themes shaped according to these theories. In this study, the concept of moral damage is included in the context of various theories. In addition, issues discussed depending on the moral damage are commented in the study. In the first part of the study, as the basic concepts used to explain the moral damage, injured, the infringing value, personality, personal entity, personality right, the protection of the personality and damage issues are discussed. In the second part, moral damage is addressed in the theoretical framework and in terms of its essential points. In this respect, the theories of the institution of the non-pecuniary damage, and thus the historical development of the moral damage, have been evaluated. In addition, the second part deals with the moral damage of non-discriminatory and legal persons, which are closely related to the theories, and the functions of non-pecuniary damages. In the last part, the topics discussed in the study are not directly related to the theories of moral damage, but the issues are discussed in relation to moral damage and compensation. So, these issues have been included. In this part, matters of transfer of non-pecuniary damage and inheritance, non-pecuniary damage arising from non-compliance with contract, imperfection in contract negotiations and faultless liability and some specific regulations for non-pecuniary damage have been touched on. In the whole of the study, the theory of objective moral damage has been adopted in terms of the used concepts and the evaluation of the topics covered.