Tüzel kişilerin manevi zararının tazmini
Legal persons' right to damages for non pecuniary loss
- Tez No: 504209
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
Günümüzde hızla gelişen teknolojinin de etkisiyle internet ve sosyal medyanın giderek yaygınlaşan kullanımı, özellikle bu platformlarda kişilik hakkı ihlallerinin artmasına sebep olmuştur. İnternet veya sosyal medyada yer alan herhangi bir unsur hızla yayıldığından, özellikle tüzel kişilerin kişilik hakkının korunmasının önemini arttırmıştır. Çalışmada öncelikle tüzel kişi kavramı, bu kişilerin hukuki niteliğine ilişkin teoriler, manevi zarar ve manevi tazminat kavramları, kişilik hakkı kavramı ve tüzel kişinin kişilik hakkını oluşturan unsurlar ele alınmıştır. Ardından, tüzel kişinin manevi zarar talebinin kaynakları incelenmiştir. Bu kapsamda genel olarak haksız fiil ve haksız rekabetten ve sözleşmenin ihlalinden kaynaklanan manevi zarar üzerinde durulmuştur. Son olarak tüzel kişinin manevi zararının tazmini yolları, nakden tazmin talebi halinde tazminat miktarının belirlenmesi ve uluslararası alanda tüzel kişinin manevi zararını talep hakkı açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the advancement of technology and the increment in the utilisation of the internet, as well as social media, violations against personality rights have been augmenting. As any information found on the internet and social media spreads at a great pace, the importance and significance of the protection especially of legal entities' personality rights have been increasing, since any violation of personality rights may cause the ruin of the legal entity. In this study, it was beginned by analyzing the concept of legal person, the theories defining the legal nature of them, the terms of non-pecuniary damage and compensation of the same and legal persons' personality rights. Secondly, it was dealed with the sources of legal persons' right to damages for non-pecuniary loss. In this regard, it was examined whether it is possible to claim damages for non-pecuniary loss due to tort, unfair competetion and breach of contract. Finally, and on the basis of the conclusion reached under the previous section, it was discussed the quantification of the compensation of non-pecuniary loss resulting from the violation of personality rights. Besides, the legal persons' right to claim damages for non-pecuniary loss was analyzed from a comparative perspective.