Karşılaştırmalı Hukukta nükleer santrallerden kaynaklanan zararlardan hukuki sorumluluk
Civil liability for damages arising out of nuclear power plants in Comparative Law
  1. Tez No: 468580
  2. Yazar: KORAY GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada, üçüncü kişilere verilen ve nükleer santrallerden kaynaklanan nükleer zararların tazmini sorunu, karşılaştırmalı bir bakış açısından incelenmiştir. Nükleer zararlara ilişkin çeşitli problemlerin için farklı hukuk düzenlerinde kullanılan farklı kurumların vardıkları sonuçların ortaya çıkarılması için işlevsel denklik metodu kullanılmıştır. Uluslararası anlaşmalar ve bunları değiştiren protokollerle; Almanya, İsviçre, ABD, Çin, Rusya, Hindistan, Türkiye ve Japonya'nın nükleer zararlara ilişkin iç hukuku dikkate alınmıştır. Bu bağlamda maddi hukuk kuralları ve çok sınırlı olsa da bunların uygulaması incelenmiştir. Kanunlar ihtilafı ve usul hukuku ise çalışmanın dışında bırakılmıştır. Nükleer zararlardan hukuki sorumluluğun genellikle kusursuz sorumluluk kapsamında ele alındığı da gözetilerek, ilk bölümde yine karşılaştırmalı bakış açısıyla kusursuz sorumluluğun genel çerçevesi çizilmiştir. İkinci bölümde ise; nükleer enerjinin genel özellikleri, dünyada tarihsel gelişimi ve ortaya çıkardığı risklere değinilmiştir. Bu kısa girişten sonra nükleer zararların tazmini hakkında yaygın ilkeler incelenmiştir. Bu anlamda bölüm beş bölüme ayrılmıştır. Bu beş bölümde sırasıyla; sorumluluğun sıkılaştırılması, zararlar için mali güvenceler, tazminat talebinin miktarına, süresine ve zararın kapsamına ilişkin sınırlamalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the problem of indemnification of nuclear damages to third parties arising out of nuclear installations is analyzed from a comparative perspective. Functional method is applied to reveal outcomes of different institutions that are put into use concerning various problems of nuclear damages. International conventions and protocols amending them are taken into consideration as well as domestic laws of Germany, Switzerland, USA, China, Russia, India, Turkey and Japan regarding nuclear damages. Substantive legal rules and practices, which are very scarce, are analyzed in this context. Conflict of laws rules and procedural rules, on the contrary, are excluded. Bearing in mind that civil liability for nuclear damages is commonly dealt within the standard of strict liability; a general overview of strict liability provided in the first section of study again from a comparative perspective. In the second section of the study, an overview of nuclear energy, its historical development throughout the world and its risks are introduced. After this short introduction, common principles governing the indemnification of nuclear damages are examined. In this sense, the section is subdivided into five. In these five subdivisions; strict standards for nuclear liability, financial securities for damages, limitations on claims for damages in terms of aggregate amounts, period and scope of damages are examined respectively.