11 Eylül sonrası Amerikan sineması ve televizyonunda İslam'ın ve Müslüman karakterlerin sunumu
Representation of Islam and Muslim characters in American film and television post 9/11
  1. Tez No: 468592
  2. Yazar: HİLAL SÜREYYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAGIP TARANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Siyasal Bilimler, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bütün kurumların yöntem ve çalışmaları Amerikan kaderine hizmet etmektedir. Beyaz Anglosakson Protestanların elinde tuttuğu bu kaderi ayakta tutan, Amerikalı olmanın ve Amerikan yaşam tarzını benimsemenin bir bireyin başına gelebilecek en iyi şey ve bildiğiniz her kutsaldan daha kutsal olduğuna duyulan inançtır. Varoluşunu düşmana dayandıran ülke, ilk ötekisi vahşi Kızılderililerden son ötekisi barbar Araplara hep aynı strateji ile ilerlemiş tehdit üretimi ile kol kola giren korku üretimi hem iç hem de dış siyasetinde Amerika Birleşik Devletleri için belirleyici olmuştur. Kıyamet günü olarak yorumlandığına sıkça rastladığımız 11 Eylül terör saldırılarının öncesi ve sonrasında İslam'ın ve Müslüman karakterlerin sinema ve televizyondaki temsilini ötekinin temsili paralelliğinde incelemek ve bu düzlemde Reagan döneminden günümüze özellikle terörizm ve İslamiyet özdeşleşmesinin dayanaklarını, oryantalizmden İslamofobiye kullanılan kavramları ve bunların yansımalarını ortaya koymak çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Görüntünün yaşamı yorumlamasından ziyade yaşamın kendisi haline geldiğinin yadsınamayacağı Amerika Birleşik Devletleri'nde milli güvenliği esas alan bir zihniyet eşliğinde, sineması ve televizyonunda İslam algısının çoğunlukla dünyayı kutuplara ayıran strateji bağlamında sıklıkla başvurulan medeniyetler çatışması tezine dayandırıldığı bilinmelidir. Bu çalışma, kendi varlığını betimlerken erime potası (melting pot) olarak özetleyen Amerika Birleşik Devletleri'nin demografisinin bir parçası olan Müslümanların geçmişteki, şimdiki ve gelecekteki konumunun bütün şifrelerinin, ülkedeki diğer toplumsal dönüşümlerde olduğu gibi sineması ve televizyonu üzerinden okunabileceğinin doğrulanmasını amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Each and every national institution in United States of America serves the 'Manifest Destiny'. What sustains the destiny written by the WASPs is the firm belief in the sacredness of being an American and embracing the American way of life. Country's existence relies on an idea of an enemy and from its first other 'the redskins', to its last, 'the barbarian Arabs', United States has implemented the same strategy that manufactures fear and creates threat which dominates both domestic and international politics. The main objective of this study is to analyze the representation of Islam and Muslim characters in films and on TV in parallel with the representation of the 'other' before and after September 11, often referred as the 'Apocalypse'. It presents the basis and the references of Islam identified with terrorism starting from Reagan administration and intends to challenge the terms and concepts such as Orientalism and Islamofobia. In United States of America image has become the life itself rather than its interpretation. Accompanied by a mentality mainly based on national security American film and TV create the perception of Islam mostly according to the 'clash of civilizations' theory which is often used for identifying and determining the 'other' conveniently to serve their own agenda. United States has portrayed itself as the melting pot since the beginning and it is the same pot American Muslims are in. This study claims that one of the best tools to decipher all codes (past, present, and future) related to Islam and Muslims is the narrative structure of American cinema and television as in all social transformations in the country.