Bir rol çalışma yöntemi olarak Meisner tekniği
Meisner technique: An acting method
- Tez No: 468591
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL ERDENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Geçmişten günümüze oyunculuk ile ilgili birçok yaklaşım ileri sürülmüştür. 1900'lerin başında yaptığı çalışmalarla kendisinden sonra gelen tiyatro uygulayıcıları için bir ekol olan Stanislavski, oyunculuk yöntemini gerçekçi oyunculuk anlayışından yola çıkarak oluşturmuştur. Dünya tiyatrosundan pek çok önemli isim kendi oyunculuk yaklaşımını Stanislavski'nin çalışmalarından ilham alarak ortaya koymuştur. Bu önemli isimlerin Amerikan Tiyatrosu'ndaki temsilcilerinden biri de Sanford Meisner'dir. Bu çalışmada Meisner Tekniği bir rol çalışma yöntemi olarak ele alınmış, bu rol çalışma yönteminin nasıl bir sistematiğinin olduğu örnek uygulamalarla tartışmaya açılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde Sanford Meisner'in yaşamına, özellikle yöntemin temel düşüncesini oluşturan unsurlara detaylı olarak yer vermeye çalıştık. Bunun yanında aynı bölümde Meisner'in oyunculuk yaklaşımının American Laboratory Theater'dan başlayarak Guild ve Grup tiyatrolarına uzanan kökenleri inceledik. Buna ek olarak Stanislavski, Lee Strasberg ve Stella Adler'in oyunculuk yaklaşımlarını inceleyerek Meisner'den ayrıştıkları noktaları tartışmaya çalıştık. İkinci bölümde ise Sanford Meisner Master Class belgeselindeki, Sanford Meisner On Acting ve Larry Silverberg'in The Sanford Meisner Approach kitabındaki örneklerden yola çıkarak Meisner'ın ilkeleri çerçevesinde tekniğin egzersizlerini inceledik. Ayrıca yine bu bölümde Meisner Tekniği ile oyun metnine ve sahne çalışmasına nasıl yaklaşılması gerektiğini ele almaya çalıştık. Sonuç kısmında ise genel bir değerlendirme yaptıktan sonra tiyatro eğitiminde Meisner tekniğinden nasıl yararlanılabileceğini tartıştık.
Özet (Çeviri)
Many approaches about acting have been proposed from past to present. Stanislavski who influenced subsequent theater practitioners with his works at the beginning of the 1900s created his method of acting on the basis of a realistic acting. Stanislavski's method inspired many important figures from the world of theater when they created their acting approaches. One of the representatives of these important names in American Theater is Sanford Meisner. In this present study, the Meisner Technique was dealt with as an acting method, and the systematics of this acting method was opened up for discussion using model practices. In the first part of the study, we tried to give a detailed description of the life of Sanford Meisner, especially based on the elements that form the basic idea of the method. In the same part, we investigated the roots of Meisner's acting approach from the American Laboratory Theater to the Guild and Group theaters. In addition, we investigated Stanislavski's, Lee Strasberg's and Stella Adler's acting approaches and discussed the points distinguishing them from Meisner. In the second part, we examined the exercises of the technique within the framework of Meisner's principles on the basis of examples from the Sanford Meisner Master Class documentary, Sanford Meisner on Acting and Larry Silverberg's book The Sanford Meisner Approach. In this part, we also tried to discuss how to approach the play text and stage practices using the Meisner Technique. In the conclusion part, we discussed how to use the Meisner technique in theater education after carrying out a general evaluation.