Performans metni olarak Sevgi Soysal'ın Tutkulu Perçem öyküleri
Sevgi Soysal's short stories in Passionate Fringe as texts of performance
  1. Tez No: 468593
  2. Yazar: DUYGU KANKAYTSIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÇELENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Performans, bütün sonuçlara direnen, deneyimi yeniden ve yeniden yapılandıran, fiziksel, konuşan ve icra edilen bir metin yahut ritüel özelliği taşır. Bu özellikler kendine özgü olduğundan tekrarlanamaz, kopya edilemezdir. Bir antidisiplin olarak performans, değişen dünya algısına karşı katılımcılarla birlikte prova edilir. Bu çalışmanın amacı, tiyatro ve temsil ilişkileri bağlamında bir 'ara tür' yahut bir 'ara zemin' olarak performansı araştırmaya ve sorgulamaya başlamaktır. Bu amaç için öncelikle performansın doğuşu, gelişimi ve özelliklerini araştırmaya yönelik dergi, makale, kitap gibi basılı kaynaklar ile tezler gibi basılı olmayan kaynaklar taranarak performansın ritüelle ilişkisi incelenerek Antik Yunan'a geri dönülmüştür. Çalışmanın izleyen bölümlerinde ise Apollon ve Dionysos ilişkisi üzerinden bugünkü tarihsel avangardın ve performansın gelişim çizgisi değerlendirilmiş, bunlar üzerine kesin yargılardan kaçınılarak sorular sorulmuştur. Bu bölümde sunulan sorular, performans araştırması yapanlar için en temel sorulardır: Performans sanatı için disiplinlerarası bir anlayışın sonucu diyebilir miyiz? Yahut 1960'ların avangart tiyatrosu metni parçalamasıyla, dil ve biçimin birbirine girmesi, zaman ve uzamın birbirine karışması gibi özelliklerin geçişkenliği de düşünüldüğünde performans sanatı için çoksesli bir enstrüman diyebilir miyiz? İşte bu araştırma ve soruların ışığında Sevgi Soysal'ın Tutkulu Perçem kitabı bu özellikleriyle bir performans metnine dönüştürülmüştür. Sevgi Soysal Tutkulu Perçem'deki kesik kesik anlatısıyla ve türlerin birbirine geçmesiyle öykülerin performans metnine dönüştürülmesine olanak sağlamıştır. Kitaptaki öykülerin –neredeyse- tamamı performans metni yazılırken ayrı ayrı işlenmiştir. Öncelikle her bir öykünün ne anlattığı üzerinden okuma yapılıp sonra bu öykülerle yeni bir metin denemesine girişilmiştir. Soysal'ın perçemleri kitaptaki onun tutkularını açığa çıkartan en önemli metafordur. Bu metafor performans metni yazmak isteyen herkese ayrı bir deneyim alanı oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Performance is a ritual or a text defying fixed outcomes and re-defining experience over and over again; it is physical, it has a voice, it is practice-based. Possessing sui generis features, it cannot be repeated or copied. As an anti-discipline, performance invites participants into its realization in an ever-transforming world reception. The objective of this research is to look into and problematize performance as an“in-between genre”or an“in-between space”within the context of theatre and relations of representation. Print materials such as journals, articles, and books, as well as unpublished theses will be first reviewed for a research on the birth, development, and different aspects of performance; analyzing the relations between performance and ritual, the thesis then goes back to the Ancient Greece. Later sections of the thesis deal with the development of the historical avant-garde and performance based on the Apollo-Dionysus duality; avoiding absolute ideas, the thesis prioritizes questions. These questions are central to research on performance: Was the art of performance born out of an interdisciplinary understanding? Can the art of performance be considered as a polyphonic instrument, especially considering the deconstruction of the text by the avant-garde theatre during 1960s, the intertwined relation between language and form, the intermingling of time and space, and the transitional features of all above? Besides this research and above questions, Sevgi Soysal's Tutkulu Perçem (The Passionate Fringe) employs this polyphonic instrument transforming her book into a performative text. Through disrupted narrative and intertwined genres, Sevgi Soysal's Tutkulu Perçem allows us to transform short stories into performative texts. Almost all of her short stories are meticulously re-built during the production of these performative texts. First reading between the lines in each short story, the research then engages in producing new texts based on the originals. Her fringe is the metaphor underlining her passions. And this metaphor provides researchers with a fruitful space of experience.