Birinci trimester tarama testi maternal serum PAPP-A, free β-HCG düzeylerinin ve ikili tarama test sonuçlarının hiperemezis gravidarum olan ve olmayan gebelerde karşılaştırılması
The first trimester screening test compared the maternal serum PAPP-A, free β-HCG levels, and the results of the dual screening test with those with and without hyperemesis gravidarum
- Tez No: 468613
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY KÜÇÜKÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Birinci trimester tarama testi maternal serum PAPP-A, free β-hCG düzeylerinin ve ikili tarama test sonuçlarının Hiperemezis Gravidarum olan ve olmayan gebelerde karşılaştırılması Gereçler ve Yöntem: Araştırmaya 01.01.2016 ile 31.12.2016 tarihleri arasında 11-14 hafta arası birinci trimester tarama testi yapılacak canlı, tekil gebelerden şiddetli bulantı kusma nedeniyle hastaneye yatırılanlar çalışma grubu (n=144) olarak ve sağlıklı gebeler kontrol grubu (n=253) olarak dahil edildi. Her bir kontrol, rastgele olarak sağlıklı gebeler arasından seçildi. Bulgular: Araştırmamızda maternal yaş, gravida, parite ve gebelik haftası açısından iki grup arasında istatistik olarak fark saptanmadı. Maternal serum MCV, BUN ve kreatinin düzeyleri için de her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the first trimester screening test results and the maternal serum levels of PAPP-A, free β-hCG in normal pregnant women and in the women with hyperemezis gravidarum. Materials and Methods: This study was performed between 1.1.2016- 31.12.2016 and 144 singleton pregnant women at 11-14 weeks of gestation, hospitalized for severe nausea and vomiting, were determined as the study group. Randomly selected 253 healty pregnant women at the same gestational weeks were participated as the control group. Results: There was no statistically significant difference between the two groups in terms of maternal age, gravida, parity and gestational week in our study. Maternal serum MCV, BUN and creatinine levels were not significantly different between the two groups.