Retiküler psödodruzenli hastalarımızın klinik ve demografik özellikleri
Clinical and demographic characteristics of our patients who present reticular pseudodrusen
  1. Tez No: 468614
  2. Yazar: ABDULKADİR BÜKÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ÖZÇİMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Çalışmamızda SD-OKT görüntülemesinde RPD mevcut olan hastaların yaş ve cinsiyet dağılımı, tutulan göz sayısı ve ileri evre YBMD sıklığı açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak yapılan çalışmamıza Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği Retina Birimi'ne Ekim 2013-Ekim 2016 tarihleri arasında başvuran hastalar arasından optik kohorens tomografi (Heidelberg Engineering, Heidelberg, Almanya) görüntülemesinde RPD mevcut olan 63'ü dahil edildi. Bulgular: Altmış üç hastanın 115 gözünde RPD mevcut olduğu tespit edildi. Bilateralite oranı %82.5(52/63) olarak hesaplandı. Hastaların 48'i (%76.8) kadınlardan geriye kalan 15'i(%23.2) erkek bireylerden oluşmaktaydı. Yaş ortalaması 72.6±9 olarak hesaplandı. Yaş aralığı 43 ile 92 arasında değişmekteydi. Retiküler psödodruzen 79 gözde (%68.6) YBMD ile birlikte bulunmakta idi. Kalan 36 gözde (%32.4) ise YBMD bulgusuna rastlanmadı. YBMD'li hastaların aralığı 58 ile 92 aralığında değişmekteydi ve yaş ortalaması 73.7±9.2 olarak hesaplandı. Sonuç: Retiküler psödodruzene kadın hastalarda daha sık rastlanmıştır. Retiküler psösodruzenin hem GA hem de KNV riskini artırdığı bulunmuştur. İleri evre YBMD mevcut olan RPD'li hastaların yaş ortalaması YBMD mevcut olmayan ve erken evre YBMD'lilerle kıyaslandığında belirgin olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it is aimed to examine the age and gender distribution of patients with Reticular pseudodrusen (RPD) in SD-OCT imaging in terms of the number of involved eyes and the frequency of advanced stage AMD. Materials and Methods: Our retrospective studies were included 63 patients with RPD presenting on optical cohorence tomography (Heidelberg Engineering, Heidelberg, Germany) imaging between October 2013 and October 2016 from Konya Education and Research Hospital Ophthalmology Clinic Retina Unit. Results: Sixty-three patients were found to have RPD in 115 eyes. Bilaterality ratio was calculated as 82.5% (52/63). Forty-eight of the patients (76.8%) were female and the remaining 15 were male (23.2%). The mean age was calculated as 72.6 ± 9. The age range ranged from 43 to 92. Reticular pseudodrucene was found in 79 eyes (68.6%) with AMD. The remaining 36 eyes (32.4%) did not have any signs of AMD. The range of patients with AMD was ranged from 58 to 92 and the mean age was calculated as 73.7 ± 9.2. Conclusion: Reticular pseudodrusen are more common in female patients. Reticular pseudodrusen has been found to increase both GA and CNV risk. The age-average of RPD patients with advanced stage AMD was significantly higher than that of non-AMD and early stage AMD.