Kolorektal karsinomlarda her -2 ekspresyonu sıklığı ve prognostik parametreler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
The frequency of her-2 in colorectal carcinomas and its relationship with prognostic parameters
  1. Tez No: 468639
  2. Yazar: CANSU BENLİ IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. SAİME GÜL BARUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Kolorektal karsinom (KRK) kansere bağlı ölümlerin en önemli sebepleri arasında yer alır. Görülme sıklığı son yıllarda artış göstermektedir. Yüksek ölüm oranları gözönüne alındığında, ileri hastalıkta sağkalımı artırmak için yeni terapötik hedefler gerekmektedir. HER-2, epidermal büyüme faktör reseptör ailesinin bir üyesidir. Overekspresyonu malign transformasyon, apopitoz azalması, artmış proliferasyonla ilişkilidir. Bu çalışmada KRK'larda HER-2 ekspresyon sıklığı ve prognostik parametrelerle ilişkisi araştırıldı. Materyal ve Metot: Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji bölümünde 2015-2016 yıllarında KRK tanısı konulan 123 kolorektal rezeksiyon olgusu çalışmaya dahil edildi. Klinikopatolojik prognostik parametreler değerlendirildi. Olguların seçilen parafin bloklarından elde edilen kesitlere HER-2 immünohistokimyasal boyası uygulandı. Boyanma sonuçları 1+, 2+, 3+ veya negatif olarak skorlandı. Bulgular: Olgularımızın %13'ünde 3+ (kuvvetli yoğunlukta membran boyanması), %21'inde 2+ (orta yoğunlukta membran boyanması), %16'sında 1+ (zayıf yoğunlukta membran boyanması) immünreaktivite saptandı. Tümör diferansiyasyonu ve tümör dışı mukozada tümöre eşlik eden lezyon varlığı ile HER-2 ekspresyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Sonuç: Bu az sayılmayacak HER-2 ekspresyon düzeyleri dikkate alındığında HER-2 reseptörünü hedefleyen tedaviler KRK tedavisinde ana tedavi seçeneği olmasalar da, tedavi rejimlerinde yer alarak umut verici olabilirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Colorectal carcinoma (CRC) is one of the most important causes of cancer-related deaths. Its incidence has been increasing in recent years. When high mortality rates are considered, new therapeutic targets are needed for improve survival in advanced disease. HER-2 is one of the member of epidermal growth factor receptor family. Overexpression of HER-2 is related with malignant transformation, apoptosis and increased proliferation. In this study the frequency of HER-2 expression in CRC and its relationship with prognostic parameters were examined. Materials and Methods: 123 colorectal resection cases diagnosed as CRC in 2015-2016 years in the Pathology Department of Haseki Research and Training Hospital were included in the study. Clinicopathological prognostic parameters were evaluated. Immunohistochemical staining of HER-2 was performed to slides obtained from paraffin blocks that were chosen. Results of the staining were scored as 1+, 2+, 3+ or negative. Results: 3+ immunoreactivity (strong intensity of membrane staining) was detected in 13% of the cases; 2+ immunorectivity (medium intensity of membrane staining) was detected in 21% of the cases and 1+ immunoreactivity (weak intensity of membrane staining) was detected in 16% of the cases. There was a statistically significant association between HER-2 ekspression with tumor differentiation and the presence of a lesion at the non tumoral mucosa.