Kolorektal karsinomalarda DNA yanlış eşleşme onarım genlerinin immünohistokimyasal yolla analizi
Immunohistochemical analysis of dna mismatch repair genes in colorectal carcinomas
- Tez No: 717000
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT DOĞAN KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Kolorektal kanserler (KRCa'lar) bugün için bildiğimiz üç farklı majör moleküler yolaktan gelişmektedir. Bu yolaklardan biri olan mikrosatellit instabilite (MSI) yolağı, DNA yanlış eşleşme tamir genlerinin (MSH2, MSH6, MLH1, PMS2) defektiyle karakterize olup tüm KRCa'ların yaklaşık %15'inden sorumludur. MSI gelişen KRCa'ların klinikopatolojik özellikleri, prognozu ve tedavisi mikrosatellit stabil tümörlerden farklıdır. MSI, serrated neoplazi yolağı ve Lynch sendromu olgularındaki kolorektal prekürsör lezyonlarda da tanımlanmıştır. Çalışmamızın amacı, kendi KRCa ve kolorektal polip olgularımızda DNA yanlış eşleşme tamir (MMR) gen ekspresyonlarını immünohistokimyasal yolla analiz etmek ve KRCa olgularında gen ekspresyon durumlarının klinikopatolojik parametreler ile olası ilişkilerini ortaya çıkarmaktı. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı arşivinde yer alan toplam 75 KRCa olgusu ile 20 hiperplastik polip (HP), 20 serrated polip (SP), 20 düşük dereceli displazili adenomatöz polip (DDAP) ve 20 yüksek dereceli displazili adenomatöz polip (YDAP) olgusu çalışmaya dâhil edildi. Tümör dışı nedenlerle kolonoskopi yapılmış 15 olguya ait normal sınırlarda kolon mukoza örneği kontrol grubu (KG) olarak belirlendi. KRCa grubu kendi içinde gruplara ayrıldı. Buna göre; 15 olguluk desendan kolon nonmüsinöz adenokarsinoma (DKNMCa), 14 olguluk desendan kolon müsin depozisyonlu adenokarsinoma (DKMCa), 15 olguluk asendan kolon nonmüsinöz adenokarsinoma (AKNMCa), 15 olguluk asendan kolon müsin depozisyonlu adenokarsinoma (AKMCa) ve 16 olguluk neoadjuvan tedavi almış adenokarsinoma (ATCa) grupları oluşturuldu. Çalışma toplam 170 olgu üzerinde gerçekleştirildi. KRCa olgularının klinikopatolojik verileri patoloji rapor arşivimiz ve hastane otomasyon sisteminden elde edildi. KRCa olgularında standart olarak raporladığımız klinikopatolojik verilere ek olarak Crohn benzeri reaksiyon, müsinöz komponent yüzdesi ve taşlı yüzük hücre komponenti de değerlendirilerek analizlere alındı. Tüm KRCa ve polip olgularının arşivden elde edilen parafin blok ve boyalı preperatları tekrar gözden geçirildi. Seçilen bloklardan hazırlanan kesitlere, tam otomatik immünohistokimya cihazında MSH2, MSH6, MLH1 ve PMS2 immünohistokimyasal analizleri uygulandı. İstatistiksel analizde iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, tek yönlü varyans analizi ve ki-kare testlerinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer/cancers (CRCa/CRCas) develop through three different major molecular pathways that we know today. One of these pathways, the microsatellite instability (MSI) pathway, is characterized by defects in DNA mismatch repair genes (MSH2, MSH6, MLH1, PMS2) and is responsible for approximately 15% of all CRCas. Clinicopathological features, prognosis and treatment of CRCas developing via by MSI are different from microsatellite stable tumors. MSI has also been described in serrated neoplasia pathway and colorectal precursor lesions in Lynch syndrome cases. The aim of our study was to analyze immunohistochemically DNA mismatch repair (MMR) gene expressions in our cases of CRCa and polpy and to reveal possible relationships between the gene expression statuses and clinicopathological parameters in CRCa cases. From the archive of Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine, Department of Pathology, 75 CRCas, 20 hyperplastic polyps (HP), 20 serrated polyps (SP), 20 low-grade dysplasia adenomatous polyps (LDAP), and 20 high-grade dysplasia adenomatous polyps (HDAP) cases were included in the study. Colonic mucosa samples within normal limits of 15 patients who underwent colonoscopy for non-tumor reasons was determined as the control group (CG). The CRCa group was divided into groups within itself. According to this; 15 cases of descending colon nonmucinous adenocarcinoma (DCNMCa), 14 cases of descending colon adenocarcinoma with mucin deposition (DCMCa), 15 cases of ascending colon nonmucinous adenocarcinoma (ACNMCa), 15 cases of ascending colon adenocarcinoma with mucin deposition (ACMCa), and 16 cases of neoadjuvant treated adenocarcinoma (ATCa) ) groups were created. The study was carried out on a total of 170 cases. Clinicopathological data of CRCa cases were obtained from our pathology report archive and hospital automation system. In addition to the clinicopathological data we reported as standard in CRCa cases, Crohn's-like reaction, mucinous component percentage and signet ring cell component were also evaluated and included in the analysis. Paraffin blocks and stained preparations obtained from the archive of all KRCa and polyp cases were reviewed. MSH2, MSH6, MLH1 and PMS2 immunohistochemical analyzes were performed on the sections prepared from the selected blocks in a fully automatic immunohistochemistry device. Significance test of the difference between two means, one-way analysis of variance and chi-square tests were used in statistical analysis.