Stomalı bireylerin evde ilk gün deneyimlerinin incelenmesi
Examination of firsh day experi̇ences of stomas i̇ndi̇vi̇duals at home
  1. Tez No: 468655
  2. Yazar: BİRCAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Alt gastrointestinal sistem kanserlerde stoma açılması sık başvurulan bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte stoma tüm yaşamı etkileyen özellikli bakım gerektiren bir uygulamadır. Birey, profesyonel desteğin kesildiği taburculuk sonrası ilk gün evde ne tür sorunlarla karşılaşabilir? Araştırma sorusuna yanıt bulmak amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma fenomen tipte yapıldı. 18 bireyle görüşüldü. Etik kurul izni ve kurum çalışma izni alındı. Bireyler çalışma hakkında bilgilendirildi ve yazılı onamları alındı. Görüşme yarı yapılandırılmış evde ilk gün neler yaşadıklarına dair sorular içeren sekiz maddelik soru formu doğrultusunda sürdürüldü. Hasta ifadeleri ses kayıt kayıt cihazı ile kayıt edildi. Veriler analiz edilirken alt fenomenler kümelendirildi ve kodlama sistemi kullanıldı ve bilgisayar ortamına aktarıldı. Bulgular: Bu araştırma sonucunda bireylerin taburcu olduktan sonra evde ilk gün,“torba değişiminde zorlandıkları ve yardıma gereksinim duydukları, stoma bölgesinde ki görünümden rahasızlık duydukları, yorgunluk ve halsizlik hissettikleri, beslenme ile ilgili kaygıları olduğu, buna karşın ailelerinden ve bakımına destek olan kişilerden ilgi gördüklerini, ve bu konuya ilişkin rahatlıkla konuşabildikleri, Stoma bakım malzemesi sağlayamama ve başkasına bağımlı olma korkusu yaşadıkları, torbanın patlama ve sızdırma korkusu nedeniyle uyku problemleri yaşadıkları”belirlendi. Sonuç ve Öneriler: Bu çalışma stomalı bireylerin taburculuk sonrası evde birçok sorun yaşadıklarını bu sorunların büyük bir kısmının taburculuğa ve evdeki yaşama yeterli hazırlanamamadan kaynaklandığı anlaşıldı. Elde edilen bu sonuçlara dayanarak stoma açılması planlanan bireylerin kendine ve değişen yaşam biçimine uyumunu kolaylaştırmak, kendi bakımlarını bağımsız sürdürebilir duruma gelebilmeleri için eğitimleri planlanmalı, bakımın içine dahil edilmeleri ve evde ilk günü bir stoma bakım hemşiresi ile birlikte geçirmesi için planlamaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Opening of the stoma in the lower gastrointestinal tract cancers is a common treatment method. However, stoma is an application requiring specific care that affects all life. What problems can the individual encounter at home on the first day after discharge, when the individual is cut off by professional support? The research was conducted to find answers. Material and Method: This work was done on the phenomenological type. Interview was made with 18 individuals. Permission was obtained from the ethics committee and necessary institutions. Individuals were informed about the study. The interview continued in the semi-structured house on the first day with an eight-question questionnaire containing questions about what happened. Individual expressions were recorded with a voice recording recorder. and written approval was obtained. When the data were analyzed in this study, subphenomenons were clustered and the coding system used. Data is transferred to computer Results: As a result of this research the first day at home after the individuals were discharged,“They are forced to change bags and need help, The appearance in the stoma area, they were uncomfortable, they felt fatigue and fatigue, they had concerns about nutrition, on the contrary, they are interested in the support of their family and caregivers, that the bag experienced sleep problems due to the fear of bursting and leaking”fount the end. Conclusion: It was understood that stoma subjects had many problems at home after discharge, most of these problems were due to discharge and insufficient preparation for life in the home, Based on these results, training should be planned to facilitate adaptation to the self and changing lifestyle of the individuals who are scheduled to open the stoma and to be able to take their own care independently. and planning to spend the first day at home with a stoma care nurse.