Sağlıklı bireylerde manuel ve enstrumantal spinal manipülasyonların vertebrobaziler ve internal karotis arterleri üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison the effects of manual and instrumental spinal manipulation on vertebrobasilar and internal carotid arteries in healthy population
- Tez No: 468656
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLBER KARAGÖZOĞLU, DOÇ. DR. KORAY GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physiotherapy and Rehabilitation, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmanın amacı, vertebrobaziler yetmezlik testi negatif olan nonspesifik boyun ağrılıbireylerde, üst servikal bölgeye uygulanan manuel ve enstrumantal spinalmanipülasyonların vertebrobaziler, komon carotis ve internal karotis arterleri üzerindekietkilerinin karşılaştırılmasıdır. Nonspesifik boyun ağrısı olan, 20- 40 yaş arası 30 gönüllü çalışmaya dahil edildi.Olgular manuel spinal manipülasyon (MSM) (n=15, 11 kadın, 4 erkek) ve enstrumantalspinal manipülasyon (ESM) (n= 15, 11 kadın, 4 erkek) grubu olmak üzere ikiye ayrıldı.Uygulama öncesi tüm olgular spektral renkli Doppler yöntemi ile değerlendirildi.Ardından dizilim bozukluğu tespit edilen spinal segmente, MSM grubuna manuelolarak, ESM grubuna Aktivatör V cihazı ile düzeltme uygulandı. Uygulamanın hemenardından olgular tekrar Doppler yöntemi ile değerlendirildi. Başlangıçta tanımlayıcı veriler ve servikal normal eklem hareketleri ölçümleri açısındanher iki grup da homojendi (p>0.05). Uygulamalar sonrası, komon karotis, internalkarotis ve vertebral arterlerin pik sistolik hız (PSH), end diastolik hız (EDH), rezistifindeks (RI) ve akım hacmi (AH) parametrelerinde her iki grupta da istatistiksel olarakanlamlı bir değişim gözlenmedi (p>0.05). Grupların birbiri arasında karşılaştırılmasındada istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of manual and instrumental spinalmanipulation on vertebrobasilar, common carotid and internal carotid arteries on theupper cervical spine in subjects with nonspecific neck pain who have negativevertbrobasilar insufficiency test. Thirty volunteers aged 20-40 years with nonspecific neck pain were included in thestudy. The subjects were divided into two groups: Manual spinal manipulation (MSM)group (n=15, 11 females, and 4 males) and instrumental spinal manipulation (ESM)group (n=15, 11 females and 4 males). All subjects were evaluated by spectral colorcoded Doppler before the intervention. The spinal segment, in which misalignment wasdetected, was adjusted manually for the MSM group, and with Activator V adjustinginstrument in ESM group. Immediately after the intervention, subjects were evaluatedagain with Doppler. At baseline, both groups were homogenous in terms of diagnostic and cervical normalrange of motion measurements (p>0.05). There was no statistically significantdifference in both groups in peak systolic velocity (PSV), end diastolic velocity (EDV),resistive index (RI) and volume flow (VF) of common carotid, internal carotid andvertebral arteries before and after intervention. (p>0.05). There was no statistically significant difference between groups (p>0.05).