The effect of the olive (Olea europaea L.) leaf extract in experimental diabetic rats on the sera 8-hydroxY-2'-deoxyguanosine, total oxidant and antioxidant capacity
Deneysel diyabetli siçanlarda zeytin (Olea europaea l.) yapraği ekstresinin serum 8-hidroksi–2'-deoksiguanozin, total oksidan ve antioksidan kapasiteleri üzerine etkisi
- Tez No: 468659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, zeytin yaprağı ekstresinin deneysel diyabetli sıçanlarda; antidiyabetik ve serumda 8-Hidroksi–2'-deoksiguanozin, toplam oksidan (TOS) ve antioksidan (TAS) kapasiteleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla, kan glukoz, HbA1c, serum lipoprotein düzeyleri ve karaciğer enzim ALT, AST aktivite analizleri yapıldı. Çalışmada 28 adet erkek sıçan yer aldı ve sıçanlar dört gruba ayrıldı. Birinci grup; normal diyet verilen sağlıklı ve kontrol grup (C), ikinci grup; diyabetli grup (D), üçüncü grup; zeytin yaprağı ekstresi uygulanan grup (Z), dördüncü grup; zeytin yaprağı ekstresi uygulanan diyebetli grup (DZ) olarak isimlendirildi. Deneysel diyabet oluşumu amacıyla; D ve DZ gruplarındaki sıçanlara; streptozotosin (STZ) (45 mg/kg) periton içine enjekte edildi. Z ve DZ grubundaki sıçanlar, 14 gün süreyle 500 mg/kg/gün (CMC % 1) içinde çözdürülmüş, zeytin yaprağı ekstresi ile tedavi edildi. Tam kanda HbA1c ve serumda glukoz, HDL, LDL, VLDL, kolesterol, trigliserit, ALT, AST, TOS, TAS, 8-OHdG ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to find out the effect of Olive (Olea europaea L.) leaf extract (OLE) on the 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine (8-OHdG), total oxidant status (TOS), and total antioxidant status (TAS) activity in streptozotocin induced diabetic rats. In addition, some other biochemical parameters were analyzed such as glucose, HbA1c, lipoprotein, ALT, AST were performed. For this purpose, a total of (28) male rats divided into four groups (n=7): Control group(C), diabetes induced group without OLE given (D), healthy group with OLE given (OLE) and diabetes group with OLE given (D+OLE). Experimental diabetes was induced by injecting 45 mg/kg single dose of streptozotocin intraperitoneally in the groups of D and (D+OLE). A dose of 500 mg/kg of OLE extract was dissolved in (CMC % 1) and then was given to the rats in OLE and in (D+OLE) groups using intragastric gavage for a period of 14 days. After 14 day theses parameters were measured: HbA1c, glucose, HDL, LDL, VLDL, total cholesterol, triglyceride, ALT, AST, TAS, TOS and 8-OHdG.