Zeytin yaprağı etil alkol ekstresi ve bundan izole edilen oleuropeinin emülsiyon formülasyonlarının diyabetik ratlar üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigating the effects of emulsion formulations of olive leaf (olea europaea l.) ethanol extract and oleuropein isolated from the extract in diabetic rats
  1. Tez No: 480976
  2. Yazar: AHMET GÖKHAN AĞGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE GÜLABOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu çalışma, streptozotosin (STZ) ile indüklenen diyabetik sıçanlarda zeytin yaprağı (Olea europaea L.)'nın etanol ekstresinin ve bundan izole edilen oleuropeinin emülsiyon formülasyonlarının etkilerini incelemek için tasarlanmıştır. Materyal ve Metot: Diyabetik sıçanlar zeytin yaprağının etanol ekstresinin (330 ve 500 mg/kg) ve oleuropeinin (150 ve 225 mg/kg) emülsiyon formulasyonlarının 4 hafta boyunca günlük tek doz sıvı formda oral uygulanması ile tedavi edildi. Deneyin sonunda, SOD aktivitelerini, GSH ve MDA seviyelerini belirlemek için sıçanlardan karaciğer doku örnekleri alındı. Ayrıca AST, ALT ve glukoz seviyelerini belirlemek için sıçanlardan kan örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was designed to investigate the effects of emulsion formulations of olive leaf (Olea europaea L.) ethanol extract and oleuropein isolated from the extract in streptozotocin (STZ)-induced diabetic rats. Material and Method: Diabetic rats were treated with oral administrations of the emulsion formulations of the olive leaf ethanol extract (330 and 500 mg/kg b.w.) and oleuropein (150 and 225 mg/kg b.w.) in liquid form daily at a single dose for 4 weeks. At the end of the experimental period, the liver tissue samples of rats were also taken to determine of SOD activities, GSH and MDA levels. Also, the blood samples of rats were taken to determine of AST, ALT and glucose levels.