Effect of the silybum marianum extract in experimental diabetic rats on the sera 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine, total oxidant and antioxidant capacity
Deneysel diyabetli ratlarda silybum marianum ekstresinin serum 8-hidroksi–2'-deoksiguanozin, total oksidan ve antioksidan kapasiteleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 468660
  2. Yazar: GULALA AHMED MOHAMMED SHINKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Silybum marianum L. (S. marianum L.) ekstresinin deneysel diyabetli sıçanlarda; antidiyabetik ve serumda 8-Hidroksi–2'-deoksiguanozin, total oksidan (TOS) ve antioksidan (TAS) kapasiteleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla, kan glukoz, HbA1c, serum lipoprotein düzeyleri ve karaciğer enzim ALT, AST aktivite analizleri yapıldı. Çalışmada 28 adet erkek sıçan yer aldı ve sıçanlar dört gruba ayrıldı. Birinci grup; normal diyet verilen sağlıklı ve kontrol grup (C), ikinci grup; diyabetli grup (D), üçüncü grup; S. marianum L. ekstresi uygulanan grup (S), dördüncü grup; S. marianum L. ekstresi uygulanan diyebetli grup (DS) olarak isimlendirildi. Deneysel diyabet oluşumu amacıyla; D ve DS gruplarındaki sıçanlara; streptozotosin (STZ) (45 mg/kg) periton içine enjekte edildi. S ve DS grubundaki sıçanlar, 14 gün süreyle 200 mg/kg/gün zeytin yağı içinde çözdürülmüş, S. marianum L. ekstresi ile tedavi edildi. C ve D gruplarına standart diyete ek, zeytin yağı intragastrik gavaj yoluyla verildi. Tam kanda HbA1c ve serumda glukoz, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, VLDL-kolesterol, kolesterol, trigliserit, ALT, AST, TOS, TAS, 8-OHdG ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to find out the effect of Silybum marianum L extract (S marianum) on the 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine (8-OHdG), total oxidant (TOS), and antioxidant capacity (TAS) activity. In addition, some other biochemical parameters analyzing such as glucose HbA1c lipoprotein, ALT, AST were performed. In this purpose (28) experimental male rats were prepared in the animal house divided into four groups: first group given normal standard diet and determined as control group (C), second group is diabetic (D) non S. marianum extract treated, third group healthy with S. marianum treated (S) and forth group diabetic with S. marianum treated (DS) Diabetes induced by injecting (45 mg/kg) Streptozotocin intraperitoneally in the D group and DS group. The rats in the S group, and DS. group were treated for 14 days with S marianum L extract dissolved in olive oil 200 mg/kg/day, C group in addition to stander diet oil olive were given. Intragastric gavage was used after this period the parameters such as, HbA1c in whole blood, and glucose HDL, LDL, VLDL, cholesterol, triglyceride, ALT, AST TOS, TAS, 8-OHdG in the serum were measured. Glucose levels and (%HbA1c) were significantly increased (p0.05) in DS group. In conclusion, in this study S. marianum L extract demonstrated remarkable anti-diabetic activity, also demonstrated its ability to decrease diabetic dyslipidemia. This plant protecting cells against oxidative stress, increasing the non-enzymatic and enzymatic antioxidant defense systems of cells. Finally, S. marianum L extract affected on 8-OHdG but not significant.