Kronik boyun ağrılı hastalarda manipülasyon ve mobilizasyon tedavi yaklaşımlarının karşılaştırıması
The comparison of the manipulation and mobilization in patients with chronic neck pain
  1. Tez No: 468658
  2. Yazar: TUBA ALTUN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MUSTAFA HULUSİ AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik boyun ağrısı olan bireylerde manipülasyon ve mobilizasyon tekniğinin etkinliğini araştırmaktır. Yaşları 18-50 arasında değişen toplam 59 katılımcı (48 kadın, 11 erkek) randomize olarak üç gruba (Manipülasyon Grubu, Mobilizasyon Grubu ve Egzersiz Grubu) ayrılmıştır. Her üç gruptaki katılımcılar egzersiz programı almıştır. Katılımcılar 4 hafta boyunca tedavi edilmişlerdir. Ağrı (Visüel Analog Skalası), eklem hareket açıklığı (İnklinometre), ve özür düzeyi (Boyun Özür Ölçeği) tedavi öncesi, tedavinin 1. haftası sonrası ve tedavinin başlangıcından 4 hafta sonrasında ölçülmüştür. Tedavinin başlangıcından itibaren Manipülasyon ve Mobilizasyon Gruplarında ağrı şiddetinde ve eklem hareket açıklığında düzelme saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effectiveness of Manipulation and Mobilization technique in participants with chronic neck pain. A total of 59 participants (48 female,11 male) aged between 18 to 50 years were included the study. Participants were randomly divided into three groups as Manipulation group, Mobilization group and exercise group. The participants in all groups received exercise program. The participants were treated for four weeks. Pain (Visual Analog Scale), range of motion (inclinometer) and disability level (Neck Disability Index were measured at baseline, repeated first week and 4 weeks after the beginning of the treatment. In both Manipulation and Mobilization Groups' pain intensity and range of motion improved from the beginning of the program (p0.05). It was found that manipulation and mobilization in addition to cervical exercise were more effective in improving pain intensity and range of motion.