The cytotoxic, apoptotic, genotoxic and oxidative effects of carbonic anhydrase 9 inhibitor on colorectal cancer cells
Karbonik anhidraz 9 inhibitörünün kolorektal kanser hücreleri üzerindeki sitotoksik, apoptotik, genotoksik ve oksidatif etkileri
- Tez No: 468666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN TÜLÜCE, YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kolorektal kanser (KRK), dünyadaki üçüncü en yaygın malign neoplazidir ve kanser mortalitesinin başlıca nedenlerinden biri haline gelmiştir. Genel olarak, apoptoz ve hücre büyümesi oranları arasında bağırsak epitel hücresi homeostaz dengesini muhafaza ettiğine inanılmaktadır. Kanser tedavisinde tedaviyi sınırlayan en önemli faktörlerden biri, kemoterapötik ajanların kanserli dokuya spesifik olmamasıdır. Bu nedenle, orijinal yeni molekülleri tanımlamak için kanser hücreleri ile ilgili araştırmalar sürekli yapılmaktadır. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre, karbonik anhidraz 9 (CAIX), çok çeşitli katı tümörlerde aşırı eksprese edildiği, ancak normal dokularda sınırlı bir şekilde ifade edildiğinden dolayı, kanser tedavisi için özellikle cazip bir hedeftir. Bu çalışmanın amacı, CAIX-pozitif insan kolorektal kanser hücresi (HT-29) ve CAIX-negatif insan normal embriyonik böbrek hücre (HEK-293) hattında CAIX inhibitörünün, yani CAIX'e yüksek afiniteye sahip yeni sentezlenmiş sülfonamid türevinin (H-4i) etkilerini değerlendirmektir. Bu nedenle, H-4i'nin HT-29 ve HEK-293 hücre hatları üzerindeki apoptotik, sitotoksik, genotoksik ve oksidatif stres aktivitesini araştırmayı planladık. Hücre canlılığı ve ardından IC50 değeri WST-1 testleriyle, apoptozis ve hücre döngüsü indüksiyonu flow sitometrik analiz cihazıyla ölçülmüş, hücre içi serbest radikal indüksiyonu reaktif oksijen türleri (ROS) analizleri ile gerçekleştirilmiştir. Sülfonamid türevi bileşiğe ait IC50 değeri insan normal hücreleri ile karşılaştırıldığında özellikle kanser hücrelerinde oldukça düşük bulundu. H-4i'nin sitotoksisiteyi ve ROS üretimini önemli ölçüde arttırdığı ve apoptoz düzeyinde belirgin etkilere neden olduğunu tespit ettik. Yüksek seviyedeki ROS ve apoptoz, hücre döngüsünü durdurmaya ve hücre sağ kalımını azaltmaya yol açmıştır. Bulgularımız yeni sentezlenmiş sülfonamid türevi H-4i'nin HT-29 üzerinde HK-293'ten daha etkili olduğunu önermektedir. Bu nedenle, yeni türev H-4i, KRK üzerinde anti-kanser potansiyel bir bileşik olarak kullanılabilir
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) is the third most common tumor malignant and has developed one of the main reasons of cancer mortality. It is generally believed that maintains intestinal epithelial cell homeostasis balance between the rates of apoptosis and cell growth. One of the most important factors limiting treatment in cancer therapy is that chemotherapeutic agents are not specific to cancerous tissue. Therefore, investigations about cancer cells for identifying the original new molecules are performed continuously. According to studies conducted recently; carbonic anhydrase 9 (CAIX) is an especially attractive target for cancer therapy, in part since it is limited way expressed in normal tissues but, in a wide variety of solid neoplasia overexpressed. The aim of this study was to evaluate the effects of CAIX inhibitor, namely novel synthesized sulfonamide derivative (H-4i) with high affinity for CAIX, in CAIX-positive human colorectal cancer cell (HT-29) and CAIX-negative human normal embryonic kidney cell line (HEK-293). For this reason, we planned to investigate apoptotic, cytotoxic, genotoxic and oxidative stress activity of H-4i on HT-29 and HEK-293 cell lines. Cell viability determined by WST-1 assay and then IC50 value, apoptosis and cell cycle induction measured by flow cytometric analyzer, intracellular free radical induction performed by reactive oxygen species (ROS) analyses. The IC50 value of the sulfonamide derivative compound was found to be very low, especially in cancer cells, when compared to human normal cells. We found that H-4i significantly increased cytotoxicity and ROS production, caused significant signs of apoptosis level. High level of ROS and apoptosis lead to arrest the cell cycle and reduce cell survival. Our findings suggest novel synthesized sulfonamide derivative H-4i is effective on HT-29 more than HEK-293. Therefore, novel derivative H-4i might be used as an anti-cancer potential compound on CRC.