The effect of reduced salicylaldimine derivative on apoptotic, cytotoxic and DNA damage of cervical cancer cell line
İndirgenmiş salisilaldimin türevinin serviks kanser hücre hattında apoptotik, sitotoksik ve dna hasari üzerine etkisi
- Tez No: 460337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN TÜLÜCE, YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kanser, düzensiz bir hücre çoğalması hastalığıdır ve dünyadaki ikinci ölüm faktörü olarak tanımlanmaktadır. Serviks kanseri kadınlarda en sık rastlanan kanser türlerinden biridir. Kemoterapi, serviks kanseri için kullanılan popüler terapilerden biridir, ancak bu kemoterapi maddesinin çoğu insan vücudu üzerinde direnç ve yan etkilere sahiptir. Bu nedenle, kanser hücreleri üzerinde daha etkili olan ve insan normal hücreleri üzerinde daha az yan etkili yeni kemo ajan için kanser çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmada L2b ligandı, HeLa, DU-145, PS3, DLD-1, ECC, HT-29 ve kontrol PNT1-A olarak yedi farklı hücre hattında incelendi. Yeni ligandın HeLa hücre hattı üzerinde güçlü bir baskılayıcı etki gösterdiği bu deney sonucuna bağlı olarak HeLa hücre hattı seçilmiştir. İndirgenmiş salisilaldimin türevi olarak yeni ligand L2b'nin antiproliferatif kapasitesi göz önüne alındığında, bu çalışma, insan serviks kanseri HeLa hücre hattı üzerinde L2b'nin apoptotik, sitotoksik ve genotoksik aktivitesine bakmayı hedeflemiştir. Bu amaçla, sitotoksik etki taraması için MTT testi, DNA hasar düzeyini bulmak için comet testi, apoptotik ölçüm için ELISA, canlı, apoptotik ve nekrotik hücrelerin oranlarını kontrol etmek için akridin oranj / etidyum bromür boyama testleri gerçekleştirildi. Oksidatif durumu ortaya çıkarmak için total oksidan ve antioksidan statüs oranı ile oksidatif stres indeksi (OSI) değerlendirildi. HeLa hücrelerinin antioksidan değerlerini ölçmek için ferrik indirgeyici antioksidan güç olarak FRAP testi hesaplandı, ayrıca total tiol ve GSH analizleri de kullanıldı. Bulgulara göre, L2b'nin HeLa hücrelerine, özellikle ROS hızını arttırmada, DNA'larını zayıflatmada ve apoptoza yol açan bir dizi reaksiyona neden olmada önemli bir etkisini bulduk. Sonuç olarak, bulgular, L2b ligandının in vitro olarak incelenen serviks kanseri hücre hattında apoptozu artırabildiğini öngörmektedir. HeLa hücre hattında L2b ligandının apoptoz yolaklarını ve in vivo çalışmalarda anti kanser ilaç potansiyelini ortaya çıkarmak için daha ileri kanser araştırmaları gereklidir.
Özet (Çeviri)
Cancer is an irregular cells proliferation disease and define as the second death factor in the world. Cervical cancer is one of the most common types of cancer among of women. Chemotherapy is one of popular therapy used for cervical cancer, but most of this chemotherapy agent have resistance and many side effects on human body. Therefore, cancer studies are underway for new chemo agent that has more effective on cancer cells and with less side effect on human normal cells. In this study ligand L2b was examined in seven different cell lines, HeLa, DU-145, PS3, DLD-1, ECC, HT-29 and PNT1-A as a control. The HeLa cell line was selected as a result of this experiment, in which the new ligand showed a strong inhibitory effect on it. In view of the antiproliferative capability of novel ligand L2b as reduced salicylaldimine derivative, this study intends to look at the apoptotic, cytotoxic and genotoxic activity of L2b on human cervical cancer HeLa cell line. For this purpose, MTT assay for screening cytotoxic effect, comet assay for looking for DNA damaging level, ELISA for apoptotic measuring, acridine orange/ethidium bromide stains test for checking rates of live, apoptotic and necrotic cells were performed. Oxidative stress index (OSI) was assessed by total oxidant status and total antioxidant status ratio to reveal the oxidative state. FRAP assay was calculated for ferric reducing antioxidant power, also used total thiol and GSH assays to measure the antioxidant values of HeLa cells. In this result, we have found a tremendous effect of L2b on HeLa cells, especially in raising the ROS rate, damaging their DNA and causing a series of reactions leading to apoptosis. In conclusion, the data predict which the ligand L2b is capable of rising apoptosis in vitro cervical cancer cell line studied. Further cancer studies are needed to reveal the apoptosis pathways of the ligand L2b in the HeLa cell line and its anticancer drug potency in vivo works.