A stereological study on the motor neuron number in spinal cord segment T11 in different doses of streptozotocin adminstered rats
Farklı dozlarda streptozotocin uygulanan sıçanların medulla spinalis T11 segmentinde motonöron sayısı üzerine sterolojik bir çalışma
- Tez No: 468667
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN RAĞBETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Medulla spinalis motor nöron hücreleri, beyinden vücudun periferine özellikle kas ve bezlere uyarı iletiminde sorumludur. Streptozotocin, pankreasın β hücrelerini yok ederek hayvanlardaki deneysel diyabeti uyarmak için yoğun olarak kullanılmaktadır. Vücuttaki sinir dokusunun alanları ve bileşimi farklıdır, bu yüzden diyabetin nöronlar ve nöron uzantıları üzerindeki etkisi değişiklik gösterir. Bu projenin amacı, farklı dozlarda STZ'nin omuriliğin T11 segmentindeki motor nöron üzerindeki etkilerinin stereolojik yöntemlerle araştırmaktır. Bu çalışmada kullandığımız stereolojik yöntem, deneysel diabetes mellitusun omuriliğin T11 segmentindeki motor nöron sayısını etkilemediği kanıtladı. Bu çalışmada kullanılan yirmi sekiz sıçan dört eşit gruba ayrıldı. Kontrol grubu, Salin grubu, 45 mg/kg STZ enjekte edilen grup ve 65 mg/kg STZ enjekte edilen grup. İlk gün Sıçanların ortalama ağırlığı 200 gr olarak ölçüldü. Deney ve çalışmanın son gününden önce ratların vücut ağırlıkları ve kan şeker düzeyleri kaydedildi. T11 segmenti mikroskopik inceleme için hazırlandı ve fotoğraf çekildi. Stereolojik yöntemin disektor-Cavalieri kombinasyonu kullanılarak her grup için toplam volüm ve motor nöron sayıları hesaplandı. İstatistiksel analiz için SPSS version 13.0 programı kullanılmış. Gruplar arasındaki karşılaştırmalar Kruskal-Wallis testi kullanılmış. Sonuçlar gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığını gösterdi (P>0.05). Toplam motor nöron sayısı gruplar arasında farklılık göstermedi.
Özet (Çeviri)
Motor neuron cells in the spinal cord are responsible for transmitting the impulses from the brain to the peripheral of the body especially to muscles and glands. Streptozotocin (STZ) is extensively utilized to stimulate empirical diabetes in animals by destroying the β cells of the pancreas. The areas and composition of the nervous tissue in the body are different for this reason the effect of diabetes on the neurons and their parts vary. The motivation behind this project is to explore the impacts of STZ at different doses on the motor neuron in the T11 segment of the spinal cord by the stereological methods. The stereological method which we used in this study proved that the experimental diabetes mellitus do not affect the motor neuron number in the T11 segment of the spinal cord. Those twenty-eight rats used in this work were divided into four equal groups; control group, saline group, 45 mg/kg STZ injected group and 65 mg/kg STZ injected group. Median weight of rats was recorded as 200g on the first day. The level of blood sugar and weights of rats prior to the experiment and final day of work were recorded. The T11 section was prepared for microscopically investigation and the photo was taken. The total volume and motor neuron counts were calculated for each group using dissector-cavalier combinations of the stereological method. The SPSS version 13.0 program was used for statistical analysis. The comparisons between groups were performed by kruskal-wallis test. The result showed that there was no significant difference between groups (P>0.05). Total number of motor neuron was not differed among groups.