İzmir-Bornova koşullarında güneş havuzlarının deneysel araştırılması
  1. Tez No: 46867
  2. Yazar: ASUMAN DEMİRDÖVER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECDET ÖZBALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET İnsanoğlunun doğayı hiçe sayarak sanayileşmeye yönelmesiyle birlikte insanlığı bekleyen tehlikenin boyutları da artmıştır. Yeryüzündeki enerji kaynaklarının bilinçsizce kullanımı önceleri enerji maliyetini arttırmış bunun sonrasında ise enerji kaynaklan tükendiğinde nereden enerji sağlanacağı sorusunu gündeme getirmiştir, öte yandan enerjinin en ucuz hangi yoldan elde edilmesi de önem taşımaktadır. Bu nedenle günümüz koşullarında güneş enerjisi en ucuz ve en sınırsız enerji kaynağıdır. Ancak güneş enerjisindeki en büyük sorun enerjinin saklanmasıdır. içerdiği akışkan yoğunluğunun derinliğiyle arttığı bir güneş havuzu iyi tasarımlanacak olacak olursa taşınım yoluyla çevreye ısı kaybı olmayacak ve ısı enerjisi havuzda depolanmış olacaktır. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since man kind has begun to industrialize without considering the importance of the nature, the dimensions of the danger have increased. The careless use of energy sources of the earth has caused to the increase of the energy cost and therefore, the question where human will get energy when today's energy sources have been exhausted makes man kind to think over it. On the other hand, it is very important to obtain the energy by the cheapest way. Because of these reasons, in today's circumstances, solar energy is the cheapest and the only unlimited energy source. However, the biggest problem of the solar energy is its storage. If a well-planned solar pond where its fluid concentration correlates its depth is made, there will be no energy loss by conduction and therefore thermal energy can be stored at the bottom of the solar pond. S3