E.Ü. Rasathanesi için UBV standart sistemine dönüşüm katsayılarının gözlemlerle belirlenmesi
- Tez No: 46868
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
5 -ÖZET Bir yerel sistemde elde edilen verilerin başka gözlemciler tarafından kullanılabilmesi için bir standart sisteme dönüştürülmesi gereklidir. Bunun için standart sisteme dönüşüm katsayılarının bilinmesi gereklidir. Ege Üniversitesi Rasathanesi için UBV standart sistemine dönüşüm katsayıları IC 4665, Pleides ve Praesepe kümelerini gözleyerek elde edildi. Gözlemler 6 Ağustos, 12 Eylül, 13 Eylül, 29 Ekim ve 6 Kasım 1994 te yapıldı. Bu katsayıları hesaplamak için Hardie(1962)nin yöntemi kullanıldı, s = -0.0795 ± 0.0033, u= 1.0660 ± 0.0018 ve vy = 0.8592 ± 0.0205 olarak bulundu. Eğer yerel sistem standart sistemle çok iyi çakışıyorsa, s sıfıra, u ve \\f bire yaklaşır. Ege Üniversitesi Rasathanesi için yerel sistemin UBV standart sistemiyle iyi çakıştığı gözlem sonuçlarından belli olmaktadır. Bu çalışmada elde edilen dönüşüm katsayıları ile Prof.Dr.Cafer İbanoğlu tarafından 4 Aralık 1991 de hesaplanan dönüşüm katsayıları karşılaştırıldı. Bu katsayılar arasında çok büyük farkların olmadığı görüldü. 63
Özet (Çeviri)
6 - SUMMARY Obtained data in a local system are have to transform to a standard system to use them by another obserservers. For this, the transformation coefficients to the standard system have to be known. The transformation coefficients to the UBV standard system for the E.Ü. Observatory were obtained by observing standard stars of the IC 4665, Pleiades and Praesepe clusters. Observations were made at the 6 th of August, the 12 th of September, the 13 th of September, the 29 th of October and the 6 th of December in 1994. Method of Hardie (1962) was used to obtained these coefficients which are determined as 8 = -0.0795±0.0033, u = 1.0660 + 0.0018 and vj/ = 0.8592 + 0.0205. If the local system is being matched very well to the standard system, e is closed to zero and, |i and \j/ are closed to the unity. From observation results, it is evident that the local system is well matched to the UBV standard system for Ege University Observatory. The transformation coefficients which were obtained by ProfDr. Cafer Ibanoğlu at the 4 th of December in 1991, were compared with obtained transformation coefficients in this study. It was been in evidence that there are no very big differences between them. 64