Laktasyon dönemindeki bayanlarda görülen boyun ve bel ağrı seviyelerinin incelenmesi
Examination of the levels of neck and back pain seen in women during lactation
- Tez No: 468691
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP HOŞBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamızda, laktasyon dönemindeki kadınların boyun ve bel ağrı seviyelerini ve ağrı seviyelerinin günlük yaşamlarına etkileri incelemeyi amaçladık. Çalışmaya İstanbul ilinde yaşayan, Bezmialem Vakıf Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Laboratuvarına başvuran doğum sonrası 0-6 ay laktasyon döneminde olan 50 kadın dahil edildi. Olgularda sosyodemografik ve obstetrik özelliklerini belirleyen soru formu, Oswestry Bel Ağrısı Ölçeği ve Boyun Ağrı ve Disabilite İndeksi yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde Tek Yönlü Varyans Analizi ve t testi kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen olguların %68'i 20-29 yaş aralığında, %32'si 30-40 yaş aralığında idi. Olguların yaş ortalamasının 28,48±4,21 olduğu belirlendi. Çalışmaya dahil edilen bireyler doğum sonrası ortalama 4,07±1,88 ayda idi. Kadınların %42'si doğum sonrası 0-3 ayda iken, %58'i 4-6 doğum sonrası ayda idi. Çalışmamızdaki kadınların %16'sı ideal kilonun çok üzerinde, %30'u ideal kilonun üzerinde, %54'ü ideal kiloda idi. Bireylerin vücut kitle indeks ortalamasının 25,81±3,68 olduğu belirlendi. Olguların eğitim durumları incelendiğinde % 14'ü ilköğretim, % 4'ü ortaokul, % 12'si lise, % 54'ünün lisans mezunu olduğu bulundu. Kadınların doğum şekilleri incelendiğinde %36'sı normal doğum, %64'ünün sezaryen ile doğum gerçekleştirdiği belirlendi. Çalışmaya dahil edilen olguların postpartum dönemde %10'unun düzenli egzersiz yaptığı, %80'inin egzersiz yapmadığı bulundu. Katılımcıların Oswestry total puan ortalamaları 26,20±13,09, Boyun ağrı ve disabilite indeksi total puan ortalaması 29,99±14,46 idi. Kadınların yaşları, eğitim durumları, postpartum egzersiz durumları ve vücut kitle indeksleri, ile Oswestry ağrı ölçeği total puanı ile Boyun ağrı ve disabilite indeksi total puan ortalaması arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. (p>0,05) Çalışmaya katılan bireylerde doğum sonrası 0-3 ay dönemde olanların Oswestry ağrı puanının, 4-6 ay döneminde olanların total puanlarından daha yüksek olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this research, the level of the neck and low back pain of women during lactation, and impact on daily life of pain level we aimed to examine. The research included 50 women living in the province of Istanbul that applicants for Bezmialem Vakif University, Faculty of Health Sciences Department of Physiotherapy and Rehabilitation,Women's Health Training and Research Laboratory during in lactation period 0-6 months after delivery. Question form determining the sociodemographic and obstetric characteristics of the cases, Oswestry Lomber Scale and Neck Pain and Disability Index were administered by face-to-face interview method. In the statistical evaluation of the data, one way analysis of variance and t test was used. 68% of the women included in the research were between the ages of 20-29, rest of them was ages between 30-40. The average age of the women included in the research was 28,48±4,21. The women included in the research were on average 4,07±1,88 months postpartum. 42% of women were at 0-3 months postpartum, while 58% were at 4-6 months postpartum. 16% of the women in our research were more than over ideal weight, 30% were over ideal weight, and 54% were in ideal weight. Women were found to have an average body mass index of 25,81±3,68. When the educational status of the woman were examined, it was found that 14% was primary education, 4% was middle school, 12% was high school and 54% was graduated. When the form of delivery of women was examined, it was determined that 36% were delivered by normal delivery and 64% delivered by cesarean. It was found that 10% of the women included in the research had regular exercise during the postpartum period and 80% of the women did not exercise. Oswestry total score average of participants was 26,20±13,09. The mean score of pain and disability index were 29,990±14,46.