Lise öğrencilerinde fiziksel aktivite düzeyi ve vücut kitle indeksi'nin postür ve ağrı üzerine etkisinin incelenmesi
Assessment of the effects of physical activity level and body mass index on posture and pain in high school students
  1. Tez No: 468692
  2. Yazar: TUBA MERTEKÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİS KOSTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızın amacı lise öğrencilerinde fiziksel aktivite düzeyi ve vücut kitle indeksinin (VKİ) postür ve ağrı üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmamıza Habipler Anadolu Lisesinde 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda eğitim görmekte olan yaş ortalaması 15,88±0,80 yıl olan 45 kız , 54 erkek toplamda 99 öğrenci katıldı. Öğrencilerin demografik bilgileri kaydedildi. Fiziksel aktivite değerlendirilmesinde Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ), ağrı değerlendirmesi için McGill Ağrı anketi (MPQ) kullanıldı. Postür değerlendirmesinde genel postür analizinden yola çıkarak hazırlanan anket kullanıldı. İstatistiksel analiz için Windows tabanlı SPSS21 (Statistical Package for the Social Sciences) analiz programı kullanıldı. Çalışamaya katılan erkek öğrencilerin VKİ, kız öğrencilerin VKİ'nden büyük idi (p=0,014). Öğrencilerin %51,5'i düzenli spor yapmakta idi. IPAQ anketi sonuçlarına göre öğrencilerin %14,1'i inaktif grupta yer almaktadır. Öğrencilerin VKİ ve IPAQ skorları arasında anlamlı bir ilişki bulundu (p=0,04). Öğrencilerin %60,6'sı vücudunun herhangi bir bölgesinde ağrı olduğunu belirtti. En sık şikayet edilen ağrılar; bel ve omuz bölgesindeki ağrılardır. Kız öğrenciler en sık bel ağrısından (%26,7), erkek öğrenciler ise omuz ağrısından (%16,7) şikayet etmekte idi. Aynı zamanda kız öğrencilerin var olan ağrı şiddetiskoru erkek öğrencilerden daha yüksek bulundu. Fiziksel aktivite düzeyine göre sınıflandırıldığında minimal aktif olan grubun var olan ağrı şiddeti skorunun daha yüksek olduğu, bel ve omuz ağrılarının daha fazla görüldüğü saptandı. Fiziksel aktivite düzeyi ve ağrı skorları arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. VKİ ile var olan ağrı şiddeti(p=0,033) ve en az ağrı şiddeti (p=0,027) skorları arasında anlamlı bir ilişki vardır fakat en çok ağrı şiddetiskoru ile anlamlı bir ilişki bulunmadı. Postural değişiklikleri incelediğimizde erkek öğrencilerde kifoz ve başın anterior tilti, kız öğrencilerde anterior pelvik tilt ve hiperlordoz daha sık görülmekte idi. Öğrencilerin şikayet ettikleri ağrı bölgeleri ile postüral değişiklikler ilişkilendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study was assessment of the effects of physical activity level and body mass index (BMI) on posture and pain in high school students. 99 high school students from 9th, 10th, 11th and 12th grade, 45 females and 54 males, a mean age of 15,88 ± 0,80 years attending in Habipler Anatolian High School participated in our study. Demographic information of students was recorded. International Physical Activity Questionnaire was used to assess the physical activity level, McGill Pain Questionnaire (MPQ) was used to assess the pain. In the assessment of posture, the questionnaire was used to prepared from the general posture analysis.For statistical analysis, a Windows-based SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences) analysis program was used. The BMI of male students participated in this study was greater than the BMI of female students (p=0,014). 51,5% of the students were doing regularly sports. According to the IPAQ survey results, 14,1% of the students are inactive group. There was a significant relationship between BMI and IPAQ scores of the students (p = 0,04). 60,6% of the students indicated that there was pain in any part of the body. Low back pain and shoulder pain was the most frequent complaints of the students. Female students reported low back pain (%26,7), male students reported shoulder pain (%16,7) the most frequent. At the same time, the pain intensity score of girls at school was higher than male students female students. When classified according to physical activity level, it was found that the group with minimal activity had higher pain intensity score and more pain of waist and shoulder pain.There was not a significant relationship between physical activity level and pain scores. There was a significant relationship betweenBMI, pain intensity score(p=0,033) and minimum pain intensity score (p=0,027) scores but there was not a significant relationship between maximum pain intensityscore. When we examined postural changes, kyphosis and anterior tilt of the head in male students, anterior pelvic tilt and hyperlordosis in female students were more frequent.