Mizaç ile obezite, fiziksel aktivite düzeyi ve yeme davranışı ilişkisi
The relationship between temperament and obesity, physical activity level and eating behavior
  1. Tez No: 852522
  2. Yazar: SERKAN PAÇACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Spor, Public Health, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çalışmanın birincil amacı, mizacın, obezite, fiziksel aktivite düzeyi ve yeme davranışı üzerine etkisinin incelenmesi, ikincil amaç adolesan dönemdeki obezite prevalansının belirlenmesidir. Çalışma, yaşları 14-17 arası değişen lise öğrencilerinden, 261 erkek ve 444 kız, toplam 705 katılımcı üzerinde yürütüldü. Ölçeklerin yapı geçerliliği doğrulayıcı faktör analizi ile incelendi. Mizaç ölçeğine ait dört boyutun obezite, fiziksel aktivite düzeyi ve yeme davranışı boyutları ile nedensellik yapısı yol analizi ile incelendi ve hesaplama yöntemi olarak maksimum olabilirlik kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The primary aim of the study is to investigate the effect of temperament on obesity, physical activity level and eating behavior. Second aim is to determine the prevalence of obesity in adolescent. The study was conducted on 705 high school students aged between 14 and 17 year-old, 261 boys, 444 girls. The construct validity of scales was confirmed through confirmatory factor analysis. Causality structure between four dimensions of temperament scale and dimensions of obesity, physical activity level, and eating behavior was examined with path analysis. Maximum likelihood was used as an estimation method.