Suriyeli mültecilerin sağlık hizmetlerine ulaşmada yaşadıkları zorluklar
Difficulties encountered by syrian refugees in accessing healthcare services
- Tez No: 468711
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLBAHAR KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışma, İstanbul'da bir derneğe başvuran Suriyeli mültecilerin sağlık hizmetlerine ulaşmada yaşadıkları zorluklar, bu zorlukların etkilerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Çalışma Ekim 2016 – Mayıs 2017 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde Suriyeli mültecilerle çalışan bir derneğe başvuran 1326 kişi oluşturdu. Örneklemini ise, araştırmaya katılmayı kabul eden 385 Suriyeli mülteci oluşturdu. Araştırmanın verileri anket ve birebir görüşme yöntemi kullanılarak, araştırmacının oluşturduğu 32 soruluk anketin ve yaşam kalitesi ölçeğinin kullanılması ile elde edildi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilks testi ile değerlendirilmiş ve verilerin normal dağılıma uygunluk gösterdiği saptandı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart sapma, Frekans) yanı sıra iki grup arası değerlendirmelerde Student t testi, ikiden fazla grup arası değerlendirmelerde ise Tek Yönlü ANOVA testi kullanıldı. Farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını saptamak amacıyla ise Tukey HSD post hoc testi kullanıldı. Veriler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde Pearson Korelasyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Difficulties Encountered by Syrian Refugees in Accessing Healthcare Services This study was conducted in order to assess the difficulties encountered by refugees, who sought help at an NGO in İstanbul, when accessing healthcare services. The field work was accomplished between October 2016 – May 2017. The scope of this study includes people who sought help at an NGO working with Syrian refugees in İstanbul. It's sample consists of 385 Syrian refugees who agreed to participate in the study. The data is collected by a survey and a face-to-face interview methods, using both a 32-question-long survey created by the researcher and a quality of life scale. For the interpretation of the results coming from this study, IBM SPSS Statistics 22 software (IBM SPSS, Turkey) was employed for statistical analysis. To assess whether the collected data was consistent with normal distribution, a Shapiro Wilks test was run and it's been shown that the data is consistent with normal distribution. When evaluating the collected data, alongside complementary descriptive statistical methods (such as Average, Standard deviation, Frequency), Student t test was used for comparisons between two groups and One-way ANOVA test was used for comparisons between more than two groups. In order to determine which group was the source of difference, Tukey HSD post hoc test was employed. To evaluate the relations between data sets, Pearson Correlation Analysis was used.