Türkiye'deki diyetisyenlerin eğitim, çalışma ve memnuniyet durumlarının saptanması
Determining the status of education, employment and job satisfaction of dietitians in turkey
- Tez No: 468722
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZERSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Sağlık Eğitimi, Nutrition and Dietetics, Health Education
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dünyadaki insan sayısı sürekli olarak artmakta ve yeterli besine ulaşma olanağı her geçen gün azalmaktadır. Bu durum ülkemizde ve dünyada diyetisyenlere olan ilgi ve ihtiyacı arttırmaktadır. İlginin artmasına bağlı olarak üniversitelerimizde beslenme ve diyetetik bölümü ve öğrencisi her yıl artmaktadır. Ancak istihdamın yeterli olmaması nedeniyle yeni mezunlar başta olmak üzere diyetisyenlerin iş bulma konusunda zorluklar yaşamasına sebep olmaktadır. Bu durumun yarattığı rekabet ortamı, eğitim seviyesini artırmak amacıyla lisansüstü eğitime başvuru oranını yükseltmekte ayrıca standart dışı yöntemler ve uygulamalar ile avantaj yaratmaya çalışma riskini de arttırmaktadır. Bu araştırma, Türkiye'deki diyetisyenlerin eğitim, çalışma ve memnuniyet durumlarının saptanması amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, gönüllü katılmayı kabul eden 568 diyetisyen ile tamamlanmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu (12 soru) ve Minnesota İş Doyum Anketi (20 madde) kullanılarak, 1 Mayıs – 31 Mayıs 2017 tarihleri arasında toplanmıştır. İş doyum ölçeği, iş doyum düzeyini genel ve alt boyutlarında 2,00 ve altı düşük doyum düzeyi, 2,00 – 4,00 arası orta - normal doyum düzeyi ve 4 ve üstü yüksek doyum düzeyi olarak değerlendirmektedir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, diyetisyenlerin yaş ve eğitim durumu değişkenlerinin çalışma durumunu etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Human population are constantly increasing and finding an average food resources are decreasing with each passing day. Because of that dietitians are very popular in Turkey and in the World. Depending on interest, the department and students of nutrition and dietetics in universities is increasing each year. But because of insufficient employment, lots of dietitians especially newly graduates are unemployed. Therefore this situation has created a competition in dietitians. For this reason, some dietitians have wanted to improve the level of education and other ones have tried to use some unethical methods in losing weight. This descriptive study was conducted with 568 Turkish dietitians in Turkey due to finding dietitians working condition, educational level and job satisfaction. The data was collected by personal information form (12 question), which is created by researcher, and Minnesota Satisfaction Questionnaire (20 entry) in between 1 - 31 May 2017. The job satisfaction scale evaluates that lower and general dimensions of the job satisfaction levels are the low between 2,00 and blow values, , moderate between 2,00 and 4,00 and high between 4,0 and above values.